INVESTICIJSKI KAPITAL U TURIZMU
Kako inflacija utječe na tržište nekretnina u turističkim odredištima?
Manager BiH 23 ožujka, 2025

Inflacija je jedan od ključnih ekonomskih faktora koji izravno utječe na tržište nekretnina, posebno u turističkim odredištima gdje se nekretnine često tretiraju kao investicijski kapital. Porast cijena robe i usluga, promjene u kamatnim stopama i opća nestabilnost mogu znatno utjecati na odluke investitora i kupaca nekretnina. Analizirat ćemo kako inflacija mijenja tržište nekretnina u turističkim regijama. 


Zašto je u vrijeme inflacije pametno kupiti stan u izgradnji?

Kada inflacija raste, vrijednost novca opada, što znači kako današnja kupovna moć neće biti ista u budućnosti. U takvim uvjetima, ulaganje u nekretnine često se smatra sigurnim načinom zaštite kapitala. Za investitore koji žele sigurnost preporuča se kupovina nekretnina, a kada su u pitanju stanovi u novogradnji Vrnjačka Banja postaje atraktivna lokacija.

Kupovina stana u izgradnji često omogućava značajno nižu cijenu nego kada je nekretnina već završena. Investitori i građevinske kompanije nude stanove po povoljnijim cijenama kako bi osigurali početni kapital za dalju gradnju. Tako možete kupiti nekretninu po staroj cijeni prije nego što rast troškova materijala i rada utječe na krajnju vrijednost stana.

Ako kupite stan u ranoj fazi izgradnje, možete ga platiti 20-30% manje nego što bi koštao kada bude završen. Kada inflacija poveća cijene materijala i radne snage, završeni stanovi će biti znatno skuplji, dok vi već imate sigurnu investiciju po starijoj, nižoj cijeni.

Novac gubi vrijednost tijekom inflacije, dok nekretninama vrijednost raste. Kupovinom stana u izgradnji praktično pretvarate novčanu ušteđevinu u dugoročnu imovinu koja je otpornija na inflacijske udare.

Kada kupite stan u izgradnji, do trenutka kada bude gotov, njegova tržišna cijena je često već viša nego što ste ga vi platili. To znači kako već pri useljenju imate imovinu koja vrijedi više od vašeg početnog ulaganja.


Utjecaj na kamatne stope i pristup financiranju

Inflacija ima snažan utjecaj na tržište nekretnina kroz mehanizam kamatnih stopa i dostupnost financiranja. Kada inflacija raste, centralne banke reagiraju povećanjem referentnih kamatnih stopa kako bi obuzdale rast cijena i stabilizirale ekonomiju. To izravno utječe na cijenu hipotekarnih kredita, smanjuje dostupnost financiranja i mijenja dinamiku potražnje i ulaganja u nekretnine.

U turističkim odredištima, gdje su mnoge nekretnine kupljene putem kredita radi daljnjeg iznajmljivanja, to može značiti pad broja novih investitora i smanjenje aktivnosti na tržištu.

Dok visoke kamatne stope negativno utječu na kupce koji ovise od kredita, oni koji imaju gotovinska sredstva mogu imati značajne prednosti.

- Manja konkurencija na tržištu – Kada se broj kupaca koji koriste kredit smanji, oni koji raspolažu gotovinom mogu imati jaču pregovaračku poziciju i ostvariti bolje cijene ili uslove kupovine.

- Veći prinosi na investicije – Kupovina nekretnina po nižim cijenama tijekom razdoblje visoke inflacije može donijeti veći povrat na investiciju kada se tržište stabilizira.

- Mogućnost boljih pregovora sa prodavcima – U situaciji kada prodavci imaju manje zainteresiranih kupaca, oni koji kupuju bez kredita mogu dobiti povoljnije uvjete, poput niže cijene ili dužeg perioda plaćanja bez dodatnih troškova.

U turističkim odredištima, gdje se mnoge nekretnine kupuju u investicijske svrhe, oni koji raspolažu gotovinom mogu imati jedinstvenu priliku osigurati atraktivne nekretnine po relativno nižim cijenama, prije nego što se tržište ponovo oporavi.

 

Efekti inflacije na dugoročni i kratkoročni zakup

Inflacija ne samo što mijenja dinamiku kupovine i prodaje nekretnina, već značajno utječe i na tržište zakupa, posebno u turističkim odredištima gdje je kratkoročno iznajmljivanje dominantan model monetizacije imovine.

U destinacijama s visokim turističkim prometom, kratkoročni zakup često donosi veće prihode u odnosu na dugoročni zakup. Međutim, inflacija povećava troškove života, održavanja i upravljanja nekretninama, što primorava vlasnike podići cijene noćenja.

Povećanje cijena kratkoročnog zakupa je nužna reakcija na inflaciju, ali vlasnici moraju pažljivo balansirati između pokrivanja troškova i zadržavanja konkurentnosti u odnosu na druge ponude na tržištu.

Dok se kratkoročni zakup oslanja na fleksibilnost cijena, dugoročni zakupci su često manje spremni da prihvate značajna povećanja kirije.

- Povećanje troškova stanovanja smanjuje platežnu sposobnost zakupaca – Inflacija ne pogađa samo vlasnike nekretnina, već i same stanare. Ako njihove plaće ne rastu istom brzinom kao troškovi stanovanja, mogu postati nesposobni plaćati više kirije, što može dovesti do dužeg traženja novih zakupaca ili većeg broja neizmirenih obaveza.

- Ograničenja u pogledu regulacije zakupa – U nekim zemljama ili gradovima sa visokim turističkim prometom, vlade mogu uvesti mjere kontrole rasta stanarina kako bi zaštitile lokalno stanovništvo. Ovo može ograničiti vlasnike u pogledu mogućnosti povećati zakupnine i nadoknade inflacijske troškove.

- Manje zanimanje za dugoročni zakup u turističkim zonama – U područjima gdje su kratkoročni zakupi dominantni, dugoročni zakupci mogu biti manje dostupni, što znači kako vlasnici moraju pronaći balans između zajamčenog prihoda od stalnih stanara i potencijalno većih, ali nestabilnijih prihoda od turista.

 

Dugoročni zakupci su često poželjni zbog stabilnih prihoda, ali u razdobljima visoke inflacije, postaje izazovno zadržati ih bez značajnih financijskih ustupaka ili dugoročnih ugovora s fiksnim cijenama.

Jedan od manje vidljivih, ali značajnih efekata inflacije je promjena potražnje za kratkoročnim zakupom tijekom razdoblja ekonomske nestabilnosti. Inflacija utječe na globalnu ekonomiju, pa smanjenje kupovne moći turista može dovesti do manjeg broja putovanja i manje potražnje za smještajem. Ovo posebno pogađa destinacije koje se oslanjaju na međunarodne goste.

Ako je ponuda nekretnina za iznajmljivanje veća od potražnje, vlasnici će morati sniziti cijene kako bi osigurali popunjenost, što može umanjiti profitabilnost ulaganja.

Kako bi se zaštitili od negativnih efekata inflacije i osigurali stabilne prihode, vlasnici nekretnina mogu primijeniti nekoliko strategija:

- Umjesto naglog rasta cijena, postepena prilagođavanja mogu pomoći u zadržavanju zakupaca i osigurati dugoročnu stabilnost.

- Kombiniranje oba modela može omogućiti stabilne prihode tijekom cijele godine, smanjujući rizik razdoblja bez zakupaca.

- Dugoročni ugovori koji predviđaju indeksaciju cijena zakupa u skladu sa inflacijom mogu zaštititi vlasnike od pada realnih prihoda.

 

Ulaganje u upravljanje nekretninama i analiza tržišnih trendova ključni su faktori za maksimizaciju prihoda u razdobljima inflacije.

Inflacija značajno utječe na tržište nekretnina u turističkim destinacijama, oblikujući način na koji investitori donose odluke. Za investitore, razdoblje inflacije može predstavljati priliku za kupovinu nekretnina kao zaštitu kapitala, dok vlasnici već postojećih nekretnina mogu iskoristiti rast cijena zakupa. Ipak, ključ uspjeha leži u pažljivoj procjeni tržišta, izboru pravog trenutka za investiranje i dugoročnom planiranju financijske strategije. 


U suradnji sa Avokado.rs
Manager.ba

Video
MARIO NENADIĆ, UDRUGA POSLODAVACA FBIH
Parcijalna rješenja ne donose promjene
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju