Nerma Saračević
urednik čet, 10/26/2017 - 13:21
Crowdfunding ili grupno financiranje je oblik financiranja projekata iz izvora prikupljenih novčanih sredstava od velikog broja ljudi. Ovaj oblik alternativnog financiranja je nastao izvan standardnog financijskog sustava. Koristi se kao oblik financiranja start up kompanija i poduzetničkih pothvata.
Crowdfunding se temelji na tri vrste učesnika:
-Pojedinci ili grupe koje iniciciraju ili predlažu ideju ili projekat koji će se financirati;
-Pojedinci ili grupe koji podržavaju ideju ili projekat;
-Osnivači koji formiraju „Platformu“ koja okuplja stranke zainteresovane za pokretanje ideje.
Model Donacija se koristi u poslovnoj fazi „Ideja“ tj. u ranoj fazi projekta . U svijetu su poznate kampanje financiranja muzičkih bendova, festivala, snimanja filmova i sl. Financijeri su fanovi, porodica, prijatelji i ljudi koji vjeruju i vole takve projekte..
Poslovna faza „Poslovno aktivan sa ostvarenom prihodom“ koristi Rewarded-based (na temelju nagrada) model crowfunding financiranja. Ovaj model financiranja ima širok raspon djelatnosti od filmske industrije, financiranje inovacija, softwer-a, znanstvenih istraživanja i drugih građanskih projekata.
Postoje dvije vrste rewarded-based financiranja: „Keep-it-All“ (KIA) gdje poduzetnik zadržava sav novac bez obzira na uspjeh projekta i „All-or- Nothing“ (AON) gdje poduzetnik zadržava novac samo ako je kampanja uspjela. Istraživanja su pokazala da su potencijalni investitori spremniji podržati AON model i zbog toga je ovaj model uspješniji od KIA modela. Kao nagradu fanovi i investitori dobiju ulaznice za koncerte, kopiju knjige, fotografije, blogove, video priloge o razvoju projekta.
Lending-based model (na temelju posudbi) crowfunding-a se koristi u poslovnoj fazi „Validacija ili provjere postignutog“. Ovaj način financiranja podrazumijeva besplatni online zahtjev na crowdfunding platformu koja prezentira projekat. Zainteresovani investitori, građani, kompanije ili institucije kreditiraju poduzetnički pothvat po znatno nižoj kamatnoj stopi od bankarske izvan tradicionalnih financijskih institucija. Administrator projekta (platforma) beneficiran je određenom provizijom za prezentaciju projekta. Najveće online crowdfunding platforme su „Kickstarter“ i „Indiegogo“.
Equity-based (kapital bazirani) model grupnog financiranja koriste poduzeća u ranoj fazi razvoja za „Ekspanziju projekata“ kao što je povećanje broja zaposlenih, razvoj novih proizvoda, povećanje zaliha, pruzanje novih usluga. Veći broj ulagača investira u kompaniju koja nije izlistana na burzi u zamjenu za vlasništvo dionica firme koja je financirana. Kao u svakom drugom financiranju postoji visoka stopa rizika da projekat ne uspije ili visoka stopa povrata na uloženo ako projekat bude uspješan.
Grafikon 1. Ukupan obim Crowfunding (grupnog) financiranja u svijetu po godinama
Ukupan obim crowdfunding financiranja u 2015. godini iznosi 34,4 milijarde USD dok je u 2012. godini taj iznos bio 2,7 milijardi USD. Prema očekivanjima World Bank do 2020. godine obim crowdfunding financiranja porast će na 90 milijardi USD. Najpopularniji je lending-based model (na temelju posudbi) koji je u 2015. godini dostigao nivo od 25,1 milijardu USD.
Navedeni podaci pokazuju koliko je ovaj alternativni model financiranja popularan u svijetu i koje su mogućnosti razvoja kvalitetnih poduzetničkih projekata. Investitori su zainteresovani za financiranje različitih djelatnosti, od ideje do plasmana proizvoda i usluga. Možemo li napraviti prve korake u crowdfunding financiranju makar koraci za početak bili nesigurni? Sigurno je da bi poduzetnici i start up-ovi bili na dobitku čime bi ubrzali ekonomski razvoj zemlje.
Navedeni način financiranja se realizuje putem posredovanja registara koristeći Internet, ali postoji i pretplata putem poštanske narudžbe (mail-order subscriptions), prikupljane sredstava putem posebno organizovanih događaja i drugim metodama.
Danas se u svijetu koriste više načina crowdfunding financiranja projekata:
- Donacijski (donation-based),
- Na temelju nagrada (rewarded- based),
- Na temelju posudbi (lending-based),
- Na temelju kapitala (equity-based).
Također su moguće kombinacije svih navedenih modela.
Ovisno o vrsti projekta i poslovnoj fazi definira se model koji će biti korišten.