KOMPANIJE
U Donjem Žabaru niče pet farmi za proizvodnju konzumnih jaja
manager.ba/akta.ba BiH 09 veljače, 2021
Izvor fotografije:
akta.ba

Firma "Agreks" je najveći proizvođač konzumnih jaja u BiH, koja godišnje proizvede 75 milijuna komada jaja. 

 

Firma za proizvodnju konzumnih jaja "Agreks" iz Donjeg Žabara gradi kompleks od pet povezanih farmi kapaciteta od po 30.000 komada koka nosilja, za potrebe proizvodnje konzumnih jaja iz slobodnog držanja, potvrdio je Srni direktor te firme Predrag Miličić.

Miličić je rekao da se kompleks gradi na području općine Šamac u naselju Brvnik, te da se takav način proizvodnje konzumnih jaja koristi u zemljama EU i  da će "Agreks" biti prvi u BiH koji će proizvoditi jaja na ovaj način.

"Kokoške se odgajaju u posebnim okolnostima u otvorenim kavezima, na podu, gdje će, shodno europskim pravilima, imati  prostor za kretanje", rekao je Miličić. 

Miličić je dodao da će se prve količine novog proizvoda, pod nazivom "Naj plus", naći na domaćem tržištu krajem godine, te da će ga ponuditi i tržištu zemalja Cefte. 

"Imat ćemo oko 45 milijuna komada konzumnih jaja godišnje iz slobodnog držanja", istakao je Miličić. 

On je rekao da će cijena tih jaja biti nešto veća u odnosu na cijenu jaja iz konvencionalne proizvodnje, ali da će biti usklađena sa standardima života u BiH. 

Firma "Agreks" je najveći proizvođač konzumnih jaja u BiH, koja godišnje proizvede 75 milijuna komada jaja. 

Ima 250.000 koka nosilja, te matično jato od 10.000 koka. 

Od januara prošle godine, firma izvozi konzumna jaja "B" klase na tržište EU,  za potrebe industrijske prerade. 

Povezani članci

1

2

Najnovije vijesti
Video
SLAVKO SIĆ, HOLDINA
Nafta, struja i cijene: Što nas čeka?
PETAR DESNICA, GS GRUPPE
Njemački recept za uspjeh u BiH
DR. MILJAN BJELICA
Treba imati mjeru u svemu pa i u biznisu i uspjehu