NIJE SAMO U HERCEGOVINI ISPLATIVO
Sa 6.000 KM do mini-solarne elektrane
Manager BiH 15 lipnja, 2023

 

Kućanstvu, koje u prosjeku troši 500 kWh električne energije mjesečno, za kupovinu i izgradnju mini-solarne elektrane na svom stambenom objektu i energetsku neovisnost, potrebno je oko 6.000 KM.

 

Rekao je to Glasu Srpske direktor tvrtke Etmax iz Banjaluke Siniša Maksimović, navodeći kako Bosna i Hercegovina zbog svog zemljopisnog položaja ima visoku prosječnu godišnju sunčanost i među europskim je zemljama s najvećim solarnim potencijalom.

- Instalacija solarne elektrane na krov vlastite kuće održiva je i sigurna investicija, s izrazito pozitivnim financijskim efektom. U konkretnom slučaju kućanstva, koja u prosjeku troše oko 500 kWh, trebala bi instalirati solarne panele instalirane snage oko 3 kW. Takav uređaj, recimo na području Banjaluke, koja ima 1.250-1.300 sunčanih sati godišnje, proizvodio bi dovoljno struje za potrebe domaćinstva. Ilustracije radi, za postavljanje ovih panela potrebno je oko dvadesetak kvadrata krova, što gotovo svaka kuća sigurno ima - pojasnio je Maksimović.

Jedna takva mini-solarna elektrana, instalirane snage 3kW, po principu "ključ u ruke", košta od 5.000 do 6.000 KM, a njihov vijek trajanja kreće se od 25 do 30 godina.

- Ako uzmemo u obzir kolike su trenutne cijene električne energije, ali i vrijednost investicije, razdoblje povrata uloženog novca kreće se između pet i sedam godina. Manje je nego nekih ranijih godina, jer je cijena struje danas viša, ali je i sama cijena ovih panela i prateće opreme dosta niža - naveo je Maksimović.

Kada su u pitanju tehnički uvjeti, odnosno mogu li ove panele na svoje krovove ugraditi sva kućanstva, Maksimović kaže kako je najidealnija opcija krov okrenut na južnu stranu, što je u 90% slučajeva i slučaj.


Nije samo Hercegovina isplativa

Maksimović je naglasio kako kod nas postoji žjedno ustaljeno, ali i pogrešno mišljenje kako su paneli isplativi samo na području Hercegovine. Kada je u pitanju Banjaluka, ona ima oko 1.250 sunčanih sati, što je za 250 više od utvrđenog standarda, dok je u Hercegovini to oko 1.500 sunčanih sati.

- Na području Hercegovine, ugrađeni solarni paneli izvlače 15% više snage nego ovi u Banjaluci. Ali to ne znači kako ne treba i nije isplativo graditi i na području Krajine. Pojasnit ću još jednu stvar koja vrlo često buni ljude. Ne može se gledati kolika je iskorištenost uređaja recimo ljeti ili zimi. Gleda se ukupna efikasnost te mini-solarne elektrane čitavu godinu. Kod nas je zakonom uvedena kategorija prozjumera, proizvođača-potrošača. Što to znači? Ako jedan mjesec imate recimo višak struje, vi ga predajete u mrežu i tako stvarate "energetski kredit", odnosno tu istu količinu struje možete povući u onim mjesecima i danima kada imate manju potrošnju - objasnio je Maksimović.


Izgradnja panela uz subvencije Elektroprivrede RS

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) prošle je godine pokrenula program energetske održivosti. Ovim programom ovo javno poduzeće na sebe preuzima sve poslove izgradnje mini-solarnih elektrana kućanstava i njihovo subvencioniranje. Predviđeno je u prvom koraku obuhvatiti 50.000 kućanstava, koja bi na svojim krovovima izgradila solarne panele instalirane snage 3 - 7 kW. Vrijednost projekta je oko 500 milijuna KM. Građani koji ugrade panele uz pomoć ERS-a, narednih 25 godina neće morati plaćati potrošenu struju nego samo fiksne mjesečne rate koja će biti manje od prosječnog mjesečnog računa za struju.

 

Manager.ba

 

Povezani članci

1

2

Video
MIA DRMAĆ
Mostar ima sve šanse za uspjeh
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?