SVAKODNEVNA OPASNOST
Čuvajte se starih vodovodnih cijevi
Manager BiH 07 veljače, 2025

Voda na izvorištima i unutar vodovodnih postrojenja može biti izvanredne kvalitete, često zadovoljavajući najstrože standarde za pitku vodu. Međutim, često neprimjećenim ostane kako voda, iako savršeno sigurna na početku svog puta, može izgubiti na kvaliteti kad prođe kroz stare ili oštećene cijevi koje čine dio vodovodnih sustava. 

 

Mnoge cijevi u starijim naseljima, pa i u gradskim sredinama, izrađene su od materijala poput olova, pocinčanog čelika ili azbesta, sve odreda onečišćivača vode. Voda koja prolazi kroz takve cijevi može apsorbirati štetne čestice i kemikalije, što rezultira rizicima za ljudsko zdravlje. Bez obzira na to koliko je voda čista na izvorištu, stare cijevi mogu biti izvor problema, čineći je potencijalno opasnom za piće dok stigne do kućanstava.

Kvaliteta vode koju pijemo često je pod strogom kontrolom i regulacijama. Međutim, u mnogim dijelovima svijeta, uključujući Bosnu i Hercegovinu, još uvijek postoje stariji vodovodni sustavi koji mogu predstavljati potencijalne opasnosti za zdravlje. Za materijale koji su se nekada masovno koristili za vodovodne cijevi, poput olova i azbesta, danas se zna kako su štetni i zabranjeni su u novim gradnjama. Ipak, u starijim sustavima i dalje postoje. Ove opasnosti ne smijemo zanemariti, jer dugotrajna izloženost može imati ozbiljne posljedice po naše zdravlje.

Koji su to materijali koji se danas više ne koriste u vodovodnim sustavima, kako i zašto oni mogu ugroziti naše zdravlje? 


Olovne cijevi – skrivena prijetnja u starijim zgradama

Olovne cijevi široko su se koristile jer je olovo bilo lako dostupno, izdržljivo i fleksibilno za instalaciju. Istraživanja sredinom 20. stoljeća pokazala su kako olovo može ozbiljno kontaminirati pitku vodu. Kad voda prolazi kroz olovne cijevi, olovo može prodirati u vodu, što predstavlja ozbiljnu prijetnju po zdravlje. Najosjetljivije skupine su djeca i trudnice, ali dugotrajno izlaganje olovu može negativno utjecati na sve dobne skupine.

Kako olovo utječe na zdravlje?
Olovna kontaminacija može uzrokovati trajna oštećenja mozga i živčanog sustava, osobito kod djece, što rezultira problemima s učenjem i ponašanjem. Kod odraslih, dugotrajna izloženost olovu može dovesti do oštećenja bubrega i povećanja krvnog tlaka. 

Zbog toga su olovne cijevi zabranjene u novim instalacijama, ali stariji sustavi u mnogim gradovima, uključujući i one u BiH, mogu ih još uvijek sadržavati.


Azbestne cijevi – tiha opasnost u vodovodnim sustavima

Azbestne cementne cijevi su se koristile sredinom 20. stoljeća jer su bile otporne na koroziju i vrlo izdržljive. Kasnija istraživanja su pokazala kako azbest, kada se inhalira, može izazvati ozbiljne bolesti poput raka pluća i azbestoze. Iako je rizik kontaminacije vode azbestom manji nego kod udisanja azbestnih vlakana, i dalje postoji mogućnost da se sitne čestice azbesta oslobode iz starih cijevi u vodi, posebno ako su cijevi oštećene ili se raspadaju.

 

Je li azbest u vodi opasan?

Iako su najveće prijetnje azbestom povezane s udisanjem njegovih vlakana, postoji zabrinutost da dugotrajna konzumacija vode koja prolazi kroz azbestne cijevi može povećati rizik od razvoja određenih bolesti, poput raka želuca. 

Kako su azbestne cijevi danas prepoznate kao opasne, mnoge zemlje, uključujući BiH, poduzimaju korake za njihovu zamjenu sigurnijim materijalima.


Galvanizirane cijevi – stari neprijatelj

Galvanizirane čelične cijevi također su se često ugrađivale u starijim vodovodnim sustavima. Iako čelik sam po sebi nije toksičan poput olova ili azbesta, s vremenom može doći do korozije, što uzrokuje nakupljanje hrđe i sedimenta. Ovo može smanjiti kvalitetu vode i učiniti je neukusnom ili neugodnog mirisa, a korozija također može uzrokovati smanjenje protoka vode.


Polibutilenske cijevi – moderni problem prošlosti

Polibutilen (PB) je bio popularan materijal za vodovodne cijevi u razdoblju između 1970-ih i 1990-ih. Kasnije je potvrženo kako ove cijevi nisu otporne na kemikalije u vodi, poput klora, što uzrokuje njihovo raspadanje i pucanje. Voda koja prolazi kroz oštećene PB cijevi može biti kontaminirana raznim kemikalijama koje ulaze iz okoline, predstavljajući još jedan zdravstveni rizik.


Prisustvo opasnih cijevi u BiH

U Bosni i Hercegovini stariji vodovodni sustavi još uvijek mogu sadržavati olovne i azbestne cijevi. Iako su poduzeti koraci za modernizaciju infrastrukture, to je proces koji traje dugo i zahtijeva značajna financijska ulaganja. U međuvremenu, mnoge obitelji, osobito u ruralnim područjima ili starijim dijelovima gradova, mogu biti izložene riziku kontaminacije vode iz ovih cijevi.

Mnogi građani se stoga okreću alternativnim rješenjima kako bi osigurali sigurnu pitku vodu. Jedno od najefikasnijih rješenja je instalacija filtera za vodu u kućanstvima.


Filtracija vode kao rješenje

Kada se suočimo s potencijalno opasnom vodovodnom infrastrukturom, najpraktičnije i najisplativije rješenje je korištenje filtera za vodu. Filteri za vodu mogu ukloniti nečistoće i kontaminante iz vode, uključujući olovo, azbest, hrđu i druge štetne tvari koje mogu biti prisutne u starijim vodovodnim sustavima.

Jedan od vodećih brendova u industriji pročišćavanja vode u BiH je Nobel Corporation. Nobel se bavi proizvodnjom i distribucijom visokokvalitetnih sistema za filtriranje vode, prilagođenih kućanstvima, poslovnim objektima i industriji. Njihova ponuda uključuje različite vrste filtera koji mogu učinkovito ukloniti sve vrste kontaminanata iz pitke vode, čime se osigurava sigurna i zdrava voda za konzumaciju.

Opasnosti koje dolaze iz starih vodovodnih sustava, uključujući olovne i azbestne cijevi, ozbiljan su problem za zdravlje. Iako je zamjena starih cijevi dugotrajan proces, filtracija vode predstavlja efikasno, brzo i pristupačno rješenje. Instalacijom filtera za vodu možete osigurati da voda koju pijete bude sigurna, bez obzira na stanje infrastrukture u vašem području.


Manager.ba

Najnovije vijesti
Video
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju
KRISTINA MARIĆ
Osobni rast i razvoj nikada ne prestaju