STRUJA I DOPRINOSI
Vrijeme curi, gospodarstvo nema kapacitet izdržati novi udar 
Manager 03 studenog, 2023
Izvor fotografije:
anadolija


U novim ponudama EPBiH, dostavljenim pojedinim kompanijama, cijene struje uvećane su za čak 60 do 80%. Propuštena još jedna godina za donošenje seta gospodarskih zakona.

Udruga poslodavaca (UP) u FBiH pozvala je gospodarska društva u Federaciji BiH da ne potpisuju ugovore s Elektroprivredom BiH (EPBiH) u kojima im je dostavljena nova, drastično uvećana cijena električne energije. 

Prema riječima direktora UPFBiH Marija Nenadića, ovakva instrukcija dolazi nakon što su u novim ponudama EPBiH, dostavljenim pojedinim kompanijama, cijene struje uvećane za čak 60 do 80 posto.


Nema razloga za poskupljenje, pogotovo u tom postotku

Na sastanku s resornim ministrima Vedranom Lakićem i Vojinom Mijatovićem te generalnim direktorom EPBiH Sanelom Buljubašićem predstavnici udruge informirani su kako cijena struje nije utvrđena, već su ponude upućene samo gospodarskim društvima koja su ih sami tražili.

- Nismo bili u cijelosti uvjereni u te informacije i održali smo sastanak s ministrom Mijatovićem, koji nas je urgentno primio, i upozorili kako nema razloga za poskupljenje struje za gospodarstvo, jer je u prethodne dvije godine došlo do ukupnog rasta cijene za oko 42%. Ne vidimo razlog za bilo kakva, a kamoli za ekstremna poskupljenja struje - kaže Nenadić za Dnevni avaz.

Dogovoreno je u narednim danima organizirati sastanak predstavnika Vlade FBiH, EPBiH i UPFBiH kako bi se došlo do usaglašenih rješenja, ali poslodavcima nije jasno kako su u EPBiH, bez obzira na to kome su i na čiji zahtjev poslali prijedlog novih ugovora, došli do ovog postotka.


Gospodarstvo nije krivo za gubitke javnog poduzeća

- Nikako nam nije jasno, mada su bile neskrivene poruke sugovornika kako je EPBiH u minusu od 80 milijuna KM. Mi nismo krivi za probleme u rudnicima, način proizvodnje i prodaje struje, jer to je odgovornost menadžmenta, bivšeg i sadašnjeg - ističe Nenadić.

Nadležni su upozoreni kako, u razdoblju dok ne znaju ni kako će izgledati novi fiskalni propisi, zakon o minimalnoj plaći, kako će biti regulirani zdravstveno osiguranje i parafiskalni nameti, gospodarstvo nema kapaciteta primiti još jedan ovakav udar. Sve bi, u konačnici, moglo rezultirati gubitkom mnogih radnih mjesta, ali i zatvaranjem brojnih malih poduzeća.


Vrijeme izmiče, sa zebnojm se čekaju rješenja

Osim onih u medijima i najava vlasti kako će uskoro biti predstavljen set fiskalnih reformi, kojima će se urediti doprinosi, porezi i iznos minimalne plaće u FBiH, poslodavci nemaju nikakvih informacija o tome što Vlada FBiH ustvari priprema.

- Mi smo iz medijskih izjava čuli kako će doprinosi biti 28%, ali ne možemo dati ocjenu jer nemamo ukupan paket pred sobom. Nije važan samo postotak doprinosa već i što će ući u oporezivu osnovicu, a ekstremno važan je i ukupan set od 40-tak propisa koji su u vezi s ovim pitanjem. Sa zebnjom i velikim oprezom čekamo rješenja, a vrijeme nam izmiče - kaže Nenadić.

Bojim se kako se potvrđuju naše procjene s početka godine da smo izgubili ovu godinu, a na dobrom smo putu da ove propise neće biti moguće primijeniti ni do druge polovine naredne.


Dnevni avaz | Manager.ba

 

Povezani članci

1

2

Video
ALISA GEKIĆ, LINK
LiNK je kreirao više od 4.000 radnih mjesta
"IMAM IDEJU" - MARIJA ĆEŠKIĆ
Coralov "Marshal plan" i branding Hercegovine mogu biti rješenje
IVICA JAKIĆ
Od fotografa glazbenih zvijezda do vizionara goriva budućnosti
Savjeti