MJESECI PRED NAMA
Građani lakše do kredita, poduzeća teže?
Manager BiH 05 ožujka, 2025

Prema odgovorima osam najvećih banaka u BiH, u prvom kvartalu ove godine očekuje se ublažavanje kreditnih standarda za odobravanje kredita stanovništvu, a pooštravanje za poduzeća, priopćeno je iz Centralne banke BiH. Banke u BiH očekuju porast potražnje za kratkoročnim i dugoročnim kreditima u prvom kvartalu. 

 

"Banke su navele kako je u četvrtom kvartalu prošle godine došlo do rasta potražnje stanovništva za stambenim, potrošačkim i nenamjenskim kreditima, u odnosu na prethodni kvartal. U četvrtom kvartalu lani neto postotak promjene ukazuje na pooštravanje standarda za odobravanje potrošačkih i nenamjenskih kredita, dok su standardi za odobravanje stambenih kredita ostali nepromijenjeni", kažu su iz Centralne banke.

U pogledu uvjeta odobravanja kredita stanovništvu, kamatna marža i zahtjevi kolaterala imali su neto učinak pooštravanja, dok su ročnost, provizije i naknade i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni u odnosu na prethodno tromjesečje.


Povećanje udjela odbijenih zahtjeva

"U četvrtom kvartalu podaci ukazuju na povećanje udjela odbijenih zahtjeva za odobrenje kredita stanovništvu u odnosu na prethodni kvartal. Potražnja poduzeća za kreditima nastavila je rasti i u četvrtom kvartalu, dok neto postotak ukazuje na ublažavanje kreditnih standarda za kratkoročne kredite poduzećima. U pogledu uvjeta odobravanja kredita poduzećima, kamatna marža i provizije i naknade su imale neto učinak blagog pooštravanja, dok su zahtjevi u pogledu kolaterala, ročnost i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni", istakli su iz Centralne banke BiH.

Edis Ražanica, direktor Udruge banaka BiH, kaže za Nezavisne novine kako je u posljednje vrijeme došlo do znatnijeg rasta prosječne plaće u BiH, te se banke tome prilagođavaju.


Banke se prilagođavaju

"Ja to ne bih nazvao ublažavanjem procjene kreditne sposobnosti, već prilagođavanja suštinskim novim činjenicama koje vladaju na tržištu.

Ono što mi vidimo u segmentu potrošačkog kreditiranja je kako ima prostora da se maksimalan iznos neosiguranog kredita koji iznosi 50.000 KM poveća. Smatramo kako je ovaj iznos utvrđen prije X godina kada je taj iznos imao jednu vrijednost, a danas zbog inflacije i svega što se dešava 50.000 KM ne vrijedi kao što je vrijedilo prije 10 godina. Rast prosječne plaće dodatno govori u prilog takvoj činjenici. Potrošački krediti se najviše koriste za kupovinu automobila ili dodatna sredstva prilikom kupovine stambene jedinice. Sada se sa 50.000 KM ne može renovirati stan kao što se moglo prije pet godina. Postoji prostor da se ovaj maksimalan iznos uveća. Imamo iznimno kvalitetan portfolij, te jako nizak postotak kredita koji nisu uredno izvršeni, i to jedan od najnižih u Europi. Ovo dodatno govori o tome kako su naši građani izuzetno odgovorni u servisiranju svojih financijskih obaveza, a sa druge strane govori u prilog tome kako banke primjenjuju odgovarajuće procese upravljanja rizicima. Tako možemo reći kako se na neki način 'ublažava' proces odobravanja kredita", objasnio je Ražanica.

Prema njegovim riječima, FBiH i RS su izmjenama i dopunama Zakona o bankama predvidjele izjednačavanje postotka osnovnog kapitala i neosigurane kreditne izloženosti, odnosno takozvane bjanko izloženosti.

"Do sada je u FBiH iznosio 5%, te se povećava na 10%, a u RS 15% i smanjuje se na 10%. Izjednačava se zakonsko rješenje u oba entiteta. Smatram kako se neće uopće promijeniti kreditna politika prema poduzećima. Ekonomija nam ulazi u umjerenu ekspanziju i povećanje ekonomske aktivnosti. Banke će to pratiti u skladu sa procjenama rizika", naglasio je Ražanica.


Nezavisne novine | Manager.ba

 

Povezani članci

1

2

Video
MARIO NENADIĆ, UDRUGA POSLODAVACA FBIH
Parcijalna rješenja ne donose promjene
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju