vinarija

Dodjeljene su Decanterove nagrade, dolaze i u BiH

Vinari iz Bosne i Hercegovine osvojili su 45 medalja na ovogodišnjem Decaterovom natjecanju 45 medalja. Srebrnih i brončanih. Najbolje ocijenjena vina dolaze iz vinarija Milas, Puntar i Carska Vina Grgo Vasilj. 


U srijedu su obznanjeni rezultati ovogodišnjeg Decanter World Wine Awards. Natjecalo se čak 18,143 vina iz 57 zemalja, a ocjenjivala su ih 243 vodeća vinska stručnjaka uključujući 20 "Master Sommeliera" i 61 "Mastera of Wine" iz 33 zemlje.

Hrvatski

Iz šest zemalja stigle 24 vinarije i jedna "domaća"

Deveti salon vina i gastronomije Vinozeus 2024 okupio je u zeničkom Hotelu Dubrovnik rekordna 24 izlagača vina iz šest zemalja, 12 izlagača gastronomskih proizvoda te jednog izlagača rakija iz Žepča. 

 

- Imamo osam izlagača vina koji do sada nisu sudjelovali, ali imamo i devet stalnih izlagača koji nas prate od prvog dana. Ove godine na sajmu imamo više od 150 etiketa vrhunskih vina, tako da gosti imaju priliku stvarno kušati vrhunska vina iz svih vinskih regija bivše Jugoslavije, osim Makedonije, kao i jedne vinarije iz Portugala.

Hrvatski

Vinarija s najvećom bačvom u i unikatnim pjenušcem sa zlatom

 

Vinska cesta Hercegovine raste uspješnim radom vizionara i zauzima značajno mjesto na vinskim mapama i turističkim atrakcijama u Hercegovini.

Jedan od svijetlih primjera je vinarija Domano u Domanovićima kod Čapljine, gdje je u jedinstvom podrumu od kamenih zidova smještena najveća drvena bačva u BiH od 16.230 litara vina i proizveden prvi pjenušac sa 23 - karatnim zlatom.

Hrvatski

Problemi s ambalažom i vlagom dižu cijene vina

 

Poskupljenje ambalaže i otežana nabavka, ali i velika ulaganja u zaštitu vinove loze zbog nepovoljnih vremenskih prilika ove sezone primorali su domaće vinarije podići cijene i do 20%.

 

Vinari ističu kako su cijene repromaterijala otišle u nebo, a osim toga, do njih nije lako doći jer je kriza u Ukrajini otežala nabavku piše Glas Srpske.

Hrvatski

Hepok trenutno nije na prodaju

 

Zeraa, jedan od najvećih svjetskih investitora, uložio je značajna sredstva i rješio do tada nagomilane dugove i probleme u kojima je Hepok bio. 

 

Hepok je najveća vinarija i najveći izvoznik vina i destilata u BiH s najvećim zasadima vinove loze u zemlji. Od 2017. godine u većinskom je vlasništvu Zeraa Agriculture Investment d.o.o. Sarajevo, podružnice investicijske kompanije iz Dubaija u Bosni i Hercegovini. 

Hrvatski

Vinarija Domano proširuje nasade na novih 45 hektara


Dubravska visoravan poznata je po poljoprivrednoj proizvodnji i velikim obradivim površinama na kojima se nalaze brojni nasadi voća, povrća i vinograda. Često je nazivana i “hercegovačka Kalifornija”.

 

Upravo na Dubravskoj visoravni Vinarija Domano uzela je koncesiju na zemlju na području općine Stolac između mjesta Jasoč i Bobanovo. 

Hrvatski

Nacrt zakona o organizaciji tržišta vina "krenuo u proceduru"

Europska komisija 2019. godine postavila je rok BiH da do studenoga 2024. uskladi zakonodavstvo u oblasti vina i vinogradarstva sa EU standardima. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa uputilo je Vijeću ministara na usvajanje Nacrt zakona o organizaciji tržišta vina.

 

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac izjavio je kako je na definiranju i usuglašavanju predloženog teksta zakona rađeno u suradnji i punoj koordinaciji s predstavnicima nadležnih entitetskih institucija, te vinarima i vinogradarima.

 

Hrvatski

Vina su već postala brend, na red dolaze masline i smokve

Uz vinovu lozu koja caruje Hercegovinom, maslinu koja je sve prisutnija, sve više se sade smokve jer toj mediteranskoj kulturi pogoduje klima, a njeni plodovi i prerađevine lako nađu put do kupaca.

 

Više od pet tisuća stabala masline zasađeno je od 2010. godine u Trebinju, a sve je više i malih maslinara koji u svom vinogradu podno Leotara odvoje dio zemlje za 50 do 100 stabala ove mediteranske kulture.

Hrvatski