kamate

Hoće li banke smanjiti naknade kada im kamatni prihodi rastu? 

"Jednom kada se uvedu neke dodatne naknade ili provizije i kada budu praćene od strane cjelokupnog bankarskog sektora, jako je teško očekivati kako će biti ukinute. Taj dio prihoda počne se računati i uključuje se u projekcije za narednu godinu, a banke se veoma teško odriču dodatnog profita"... 

Hrvatski

Nije vrijeme za ekstraprofit banaka dizanjem kamata

Nije isključeno da značajan broj klijenata ne bude mogao vraćati kredite i šta onda? Ne bi se trebalo voditi kratkoročnim motivima


Dok Europska centralna banka (ECB) u nastojanjima suzbijanja inflacije još jednom podiže kamatne stope za pola postotnog boda, brojni građani u Federaciji Bosne i Hercegovine dobijaju obavijesti iz banaka kako im je povećana kamata na kredite.

Hrvatski

Mikrokreditne organizacije će morati drastično rezati kamate

 

Mikrokreditne organizacije u Federaciji BiH, barem neke od njih, morat će drastično rezati kamatne stope na kredite, ako bude usvojen zakon koji predlaže Vlada Federacije, saznaje BiznisInfo.

Vlada je u maju prihvatila Nacrt zakona o mikrokreditnim organizacijama, i on je poslat u Parlament na usvajanje. O njemu bi se Parlament FBiH trebao izjašnjavati uskoro.

Ovim zakonom prvi put bi se nametnulo ograničenje kada je riječ o visini kamata na kredite. U nacrtu zakona piše:

Hrvatski

IRB smanjuje kamate na stambene kredite

Investiciono-razvojna banka RS smanjuje kamatne stope za stambene kredite iz Fonda stanovanja nakon što su usvojena nova pravila plasmana, saopšteno je danas nakon sjednice Vlade.

Kako je istakla Snježana Vujnić, direktorica IRB RS, svi koji budu dizali stambene kredite preko Fonda kojim upravlja IRB mogu očekivati fiksnu kamatnu stopu u visini od 3,6 do 4,2 odsto.

Kako je pojasnila, prva kamatna stopa utvrđena je za beneficiranu grupu, dok će ostali građani moći dizati kredite po kamatnoj stopi od četiri, odnosno 4,2 odsto.

Hrvatski

"Robne rezerve" nude otpis kamate ako se vrati glavnica

"Robne rezerve RS" u stečaju otpisat će poljoprivrednicima kamatu na dug od 3,5 miliona KM za regresiranu naftu i đubrivo ako do 30. septembra vrate glavnicu duga.

Ovo je bio prijedlog Doste Baraković, stečajne upravnice, koji je prihvatila Skupština povjerilaca, koja je danas održala sjednicu u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.

Hrvatski