Evaluacijom do održivih rezultata
Što je to pametan, održiv i uključiv rast?
Manager Projekti 16 srpnja, 2020
Izvor fotografije:
pixabay.com

Strategija 'Europa 2020' definirana je sa tri glavna tematska prioriteta: pametan, održiv i uključiv rast. Iako je u javnosti jako dobro iskomunicirana, riječ je o opsežnom području za koje su smjernice jednostavnije formulirane.

 

PROČITAJTE VIŠE: Kako kroz EU projekte potaknuti pozitivne društvene promjene?

 

Tri rasta strategije 'Europa 2020' poveznica su na višegodišnji financijski okvir (VFO) za period 2021. – 2027. godine, međusobno se nadopunjuju i nude viziju europskog socijalnog i tržišnog gospodarstva za 21. stoljeće.

Pametan rast ('smart') – predstavlja razvijanje gospodarstva utemeljenog na znanju i inovacijama.

Kroz znanje 'pametan rast' u svom najužem obliku odnosi se na unaprjeđenje učinkovitosti Europske unije u obrazovanju kroz poticanje građana na učenje.

Pametna Europa je i jedan od ciljeva kohezijske politike za period 2021. – 2027. godine, te se dodatno naglašava kroz digitalizaciju (korištenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija u digitalnom društvu) i gospodarsku transformaciju (stvaranje novih proizvoda i usluga koji stvaraju rast i radna mjesta). 

 

 

Održiv rast ('sustainable') – predstavlja poticanje učinkovitijeg, zelenijeg i konkurentnog gospodarstva.

Ovdje se također nadopunjuje jedan od ciljeva kohezijske politike za period 2021. – 2027. godine pod nazivom 'Zelenija Europa bez ugljika' i obnovljive izvore energije.

Osim toga ističe se zaštita okoliša i sprečavanje gubitka bioraznolikosti, te iskorištavanje europske tehnološke naprednosti u novim zelenim tehnologijama i proizvodnim metodama.

 


Uključiv rast ('inclusive') – predstavlja poticanje visoke zaposlenosti kroz socijalnu i teritorijalnu koheziju.

Socijalna i teritorijalna kohezija poveznice su na Povezaniju i Socijalnu Europu kroz strateške, prometne i digitalne mreže s jedne strane, te zapošljavanje, obrazovanje i stjecanje vještina s druge strane.

Povećanje stope zaposlenosti odnosi se prije svega na žene i mlade, dok se osiguranje dosega rasta širi na sve dijelove Europske unije.

 

Donošenje strateških prioriteta Unije nije strogo reguliran proces, riječ je o neformalnom pristupu koji određuje 'zajednički okvir djelovanja' i do sada su se  postavljale kroz desetogodišnje Strategije.

Novija praksa pokazuje da petogodišnji programi imaju veći učinak, jer reflektiraju aktualnosti u kraćem vremenu, dok se za područja kao što su klimatske promjene ciljevi mogu postaviti i na duži period od dvadeset godina.

Za razdoblje 2000. -2010. donesena je 'Lisabonska strategija' koju je naslijedila strategija 'Europa 2020', usvojena 2010. godine.

Ova strategija naglašava pametan, održiv i uključiv rast kao odgovarajući način jačanja EU gospodarstva kako bi se što lakše moglo nositi s izazovima budućnosti.

Strategijom je doneseno i pet glavnih ciljeva na razini Europske unije, nakon čega su i sve države članice donijele  vlastite nacionalne ciljeve u svakom od obuhvaćenih područja.

Dakle, najvažnija područja djelovanja koja se smatraju novim pokretačima gospodarskog rasta i otvaranja radnih mjesta kvantificirana su kroz ciljeve, što znači da je za pet glavnih ciljeva postavljena točno određena brojka koja se planira ostvariti. (europa.eu)

Način na koji se to planira ostvariti dalje se razrađuje kroz inicijative, točnije sedam vodećih inicijativa kojima se dodatno usmjerava rad nadležnih službi Europske komisije u pripremi i provedbi konkretnih aktivnosti. Sve se planira unutar zadanog proračunskog okvira, a sve aktivnosti koje se razrađuju direktno utječu na proračun.

Promatrano u kontekstu izrade strateških dokumenata za period 2014. – 2020. strategija 'Europa 2020' je temelj za razvijanje zajedničkog strateškog okvira na razini Europske unije, unutar kojega države članice kroz Partnerski sporazum detaljno obrazlažu svoje strategije, te kroz Operativne programe definiraju prioritete, mjere i aktivnosti za učinkovitu provedbu i korištenje fondova.

Na kraju možemo zaključiti da je cilj strategije 'Europa 2020' stvoriti jednake uvjete za pametan, održiv i uključiv rast u svim dijelovima Unije , što znači dugoročan rast i ostvarivanje ekonomskih, ali i socijalnih i okolišnih ciljeva. Ako želite podijeliti svoje mišljenje ili pratiti svakodnevne objave o sličnim temama pridružite mi se na Instagram profilu @evaluatorbih.

Andrijana Vučić

Autor opis: 
Prehrambeni tehnolog,magistrirala na sveučilištu u Sarajevu. U 16 godina radnog iskustva usko vezana uz oblast kontrole hrane i jačanja kapaciteta sustava. Evaluatorica u procesu pisanja i pripreme projekta.
Slika autora: 
O Autoru
Manager
Video
ALISA GEKIĆ, LINK
LiNK je kreirao više od 4.000 radnih mjesta
"IMAM IDEJU" - MARIJA ĆEŠKIĆ
Coralov "Marshal plan" i branding Hercegovine mogu biti rješenje
IVICA JAKIĆ
Od fotografa glazbenih zvijezda do vizionara goriva budućnosti
Savjeti