EU

Čime europske porezne oaze mame bogataše i koliku korist imaju od toga?

Porez koji prikupe veći je nego što bi imali bez poticaja, a ukupna korist uključuje tržište nekretnina, potrošnju u lokalnim tvrtkama i potencijal za lokalno poduzetničko ulaganje... 

 

Gladne ulaganja, zemlje u Europi se natječu u privlačenju i zadržavanju bogatih. Euronews Business je istražio kakve porezne povlastice se nude i tko u tome prednjači

Hrvatski

Kome je sladoled donio najviše?

U Europskoj je Uniji 2023. godine proizvedeno 3,2 milijarde litara sladoleda, službeni je podatak Eurostata, statističke agencija EU. Manje je to nego prethodne, 2022. godine, za 1,4%. 

 

Najveći proizvođač sladoleda nije Italija. Najviše saldoleda proizvedeno je u Njemačkoj, 612 milijuna litara, pa u Francuskoj (568 milijuna litara) i tek onda u Italiji 527 milijuna litara sladoleda.

Hrvatski

Skupa energija prijeti europskim tvrtkama, trebaju obnovljive izvore

Visoke cijene energije ozbiljno škode konkurentnosti europskih kompanija na međunarodnim tržištima i industrijskoj proizvodnji, upozorila je udruga BusinessEurope, zatraživši proširenje kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. 

 

EU je zacrtao klimatsku neutralnost do sredine stoljeća, a taj cilj zahtijeva "dubinsku" elektrifikaciju gospodarstva, konstatira udruga u studiji koju je sastavila u suradnji s tvrtkom za gospodarsko savjetovanje Compass Lexecon.

Hrvatski

Najveći proizvođač solarne energije je Kina

 

Godine 2023. solarna energija činila je tri četvrtine povećanja kapaciteta obnovljivih izvora širom svijeta. Većina ovog rasta dogodila se u Aziji, EU i SAD-u, nastavljajući trend uočen u proteklom desetljeću.  

 

U grafici Bruegela ilustrovan je porast instaliranih solarnih fotonaponskih (PV) kapaciteta u Kini, EU i SAD između 2010. i 2022., mjereno u gigavatima (GW).

Hrvatski

Gdje je u Europi najniža, gdje najviša, a kolika je satnica u BiH?

Analiza Eurostata usporedila je cijenu rada među zemljama Europske unije. Najniži troškovi rada po satu su u Bugarskoj (9,3 eura), a najviši u Luksemburgu (53,9 eura). 


Prema podacima Eurostata među najnižim satnicama su one u Rumunjskoj (11 eura) i Mađarskoj (12,8 eura), dok, s druge strane, u Danskoj dosežu 48,1 eura i Belgiji 47,1 eura. 

Hrvatski

Može li BiH biti država u koju će se seliti tvornice iz EU

Iako BiH nije članica Unije, tijesno je uz nju vezana zbog činjenice kako je kandidat koji uskoro treba početi pregovore i postati dio novog europskog Plana za zapadni Balkan. 

 

Prošlotjedni izvanredni summit Europske unije, koji je kao temu imao i donošenje novog europskog dogovora o konkurentnosti, koji uvažava novu geopolitičku stvarnost te poziva na jačanje dugoročne konkurentnosti, prosperiteta i vodstva na globalnoj pozornici, mogao bi imati i neizravne pozitivne posljedice na bh. ekonomiju, piše Večernji list BiH.

Hrvatski

EU ulaže 160 milijardi eura u razvoj digitalnih i zelenih tehnologija

 

U sklopu revizije višegodišnjeg proračuna Europske unije, u Europskom je parlamentu tijekom plenarne sjednice velikom većinom glasova prihvaćena Platforma za strateške tehnologije za Europu (STEP), uspostavljena da bi se ojačala konkurentnost i otpornost EU u strateškim sektorima.  

Hrvatski

EU uvodi ozbiljna pravila na internetu

Akt o digitalnim uslugama kojemu je cilj ograničiti širenje nezakonitog sadržaja i stvoriti sigurno online okruženje za sve, od subote se počelo primjenjivati na sve internetske posrednike u EU-u. 


Akt o digitalnim uslugama već se primjenjuje od kraja kolovoza 2023. na 19 vrlo velikih internetskih platformi i tražilica koje imaju prosječno više od 45 milijuna korisnika mjesečno.Tri druge platforme koje su u prosincu 2023. određene kao vrlo velike internetske platforme moraju do kraja travnja ispuniti najstrože obveze iz Akta o digitalnim uslugama.

Hrvatski

U kojim se europskim zemljama najbrže ide u mirovinu?

U većini zemalja Europske unije uobičajena životna dob za odlazak u redovnu starosnu mirovinu je 65 godina. No produženjem životnog vijeka mnoge od njih podigle su granicu za umirovljenje ili to planiraju učiniti. 

 

Dob za odlazak u punu starosnu mirovinu u zemljama Europske unije kreće se od 62 do 67 godina, a trenutno u većini zemalja za to treba navršiti 65 godina.

Hrvatski