U HERCEGOVINI
U okolici Stoca osnovana prva ergela bosanskih brdskih konja
Manager BiH 25 lipnja, 2023

 

U Boljunima kod Stoca osnovana je ergela Šutalo – prvi uzgojni centar zaštićenih bosanskih brdskih konja u ovom dijelu Hercegovine.

 

Bosanski brdski konj jedna je od rijetkih autohtonih pasmina konja na Balkanu i jedina na području Bosne i Hercegovine i kao takva je zaštićena. Dolazak mehanizacije 60-ih godina prošlog stoljeća, kao i rat 90-ih, smanjili su broj ovih konja u čistoj krvi s pola milijuna na svega 350 jedinki u cijelom svijetu. U Bosni i Hercegovini danas se nalazi 250 grla, dok ih je stotinjak u zemljama EU.

Neopisiva cjeloživotna ljubav njihovog pokojnog djeda prema ovim konjima koje je i on sam uzgajao cijeli svoj život, kao i ozbiljna prijetnja njihovom izumiranju i nestanku, natjerali su braću Boška i Domagoja priključiti se nekolicini ostalih uzgajivača predvođenih Enverom Žigom iz Visokog i Antonom Dolinšekom iz Podkuma u Sloveniji te se uključiti u selektivni uzgoj ovih plemenitih konja. Iz tih razloga odlučili su se za osnivanje svoje ergele koja je ujedno i prvi takav uzgojni centar u ovom dijelu Hercegovine.

Zbog ljubavi prema ovim konjima Boško i Domagoj kažu da će dati sve od sebe i poduzeti sve mjere kako bi se zaštitila i sačuvala ova predivna i plemenita bića, piše Stolac.co

Manager.ba

 

Povezani članci

1

Video
Prof. dr. Alena Huseinbegović
Obrazovati kadar koji će se moći zaposliti
SANDRO ZOVKO
Zašto je BiH odlično mjesto za život i poslovanje
IMAM IDEJU
Kako Caritas pomaže osjetljivim i ranjivijim osobama pri pronalasku posla