FONDOVI
Milijuni iz fondova EU (ne)iskorištena šansa za firme u BiH da razviju proizvodnju
manager.ba/capital.ba BiH 07 prosinca, 2020
Izvor fotografije:
capital.ba

Osnovni razlog za slabije „povlačenje“ dostupnog novca od strane kompanija u BiH je u tome što domaće kompanije nemaju dovoljno obučenog kadra za pisanje projekata i realizaciju projekata.

 

Kompanije u BiH sve više su zainteresirane, ali ipak ne koriste u dovoljnoj mjeri bespovratna ili povoljna kreditna sredstva iz fondova i programa Europske unije (EU) koja im mogu osigurati nove investicije i povećanje broja zaposlenih. Najčešći razlog je nedostatak kadra obučenog za pripremu projekata i apliciranje.

Sredstva iz međunarodnih fondova šansa su da domaći privredni subjekti obnove postojeće ili izgrade nove proizvodne pogone, da zaposle nove radnike. Taj novac u velikom broju slučajeva je bespovratan, a dostupan je i kroz povoljne kredite.

Međutim, u firmama još uvijek nije u velikoj mjeri zaživjela praksa da redovno prate javne pozive i pišu projekte kako bi osigurali financiranje za nove investicije. Iako zainteresirani, domaći privrednici ne iskorištavaju dovoljno prilike koje im se nude za razvoj biznisa.

Nedostatak kapaciteta koči firme

Osnovni razlog za slabije „povlačenje“ dostupnog novca od strane kompanija u BiH, u Privrednoj komori RS vide u tome što domaće kompanije nemaju dovoljno obučenog kadra za pisanje projekata i realizaciju projekata.

„Kada su u pitanju EU fondovi, generalna ocjena je da sredstva iz međunarodnih fondova domaća privredna društva ne koriste u dovoljnoj mjeri. Najčešći razlog je taj što domaće kompanije nemaju dovoljno unutrašnjeg kapaciteta da samostalno apliciraju i realiziraju međunarodne projekte“, rekao je Vladimir Blagojević iz PKRS.

Zbog toga je, dodaje Blagojević, Komora realizirala i još realizira niz međunarodnih projekata, financiranih iz sredstava EU i drugih izvora, kojima jača kapacitete domaćih poduzeća.

„Cilj je da firme steknu mogućnost da samostalno apliciraju i realiziraju projekte. Imali smo obuke o korištenju različitih programa i promociju javnih poziva, a kroz Europsku mrežu poduzetništva pružamo savjetodavne usluge i pomoć prilikom pripreme projekata. U posljednje vrijeme evidentno je da su domaća poduzeća sve više zainteresirana za učešće u projektima i da jačaju svoje kapacitete, prijavljuju se i realiziraju projekte u okviru programa poput „EU4business“, „USAID WHAM“, „Challenge to change“, „Developpp“, projekte koje financira GIZ i druge“, ističe Blagojević.

Direktor Unije udruženja poslodavaca RS Saša Aćić mišljenja je da bi kandidatski status BiH otvorio nove perspektive u pogledu korištenja fondova EU.

„Nadamo se da će u tom pogledu Bosna i Hercegovina napraviti iskorak u narednoj godini. U određenoj mjeri se koriste sredstva EU i ostalih donatora pogotovo u segmentu digitalizacije proizvodnih procesa i edukacije zaposlenih“, ističe Aćić.

On dodaje da, s druge strane, postoji suradnja kompanija iz BiH s poslovnim partnerima iz EU, a što se ogleda kroz podatak da se 70 posto izvoza, samo iz RS, plasira u europske zemlje.

„Svakako da postoji prostor za unapređenje suradnje, pogotovo u svijetlu skraćenja lanaca opskrbljivanja Europske unije s pojavom i širenjem infekcije COVID-19“, poručuje Aćić.

Delegacija EU u BIH: Nudimo bespovratna sredstva i povoljne kredite

U Delegaciji Europske unije u BiH ističu da je EU u značajnoj mjeri podržala Bosnu i Hercegovinu kako bi se uskladila s propisima i standardima EU usmjerenim na poboljšanja u području ekonomije.

„To uključuje programe prekogranične suradnje s Crnom Gorom i Srbijom čiji je cilj podrška zapošljavanju, razvoju poslovanja, jačanje upravljanja rizikom od katastrofa… Podrška također uključuje sredstva u iznosu od 73,5 milijuna eura bespovratnih sredstava i 250 milijuna eura makrofinancijske pomoći u vidu kredita pod povoljnim uvjetima, koje je EU osigurala s ciljem ublažavanja ekonomskih posljedica pandemije COVID-19 i očuvanja radnih mjesta u BiH“, ističu u Delegaciji EU.

Domaćoj privredi je na raspolaganju više programa EU kroz koje mogu doći do novca za razvoj proizvodnje i novo zapošljavanje.

Jedan od njih je i program „EU4Business“ u vrijednosti od 16,1 milijun eura koji se provodi u periodu od travnja/aprila 2018. do ožujka/marta 2022. godine. Raspodjela novca se vrši kroz pozive za dostavu projekata, a trenutno se realiziraju 34 projekta u BiH.

„U okviru programa, 10 milijuna eura bespovratnih sredstava namijenjeno je za mala i srednja poduzeća (MSP), poljoprivrednike i poduzetnike s posebnim naglaskom na mlade, žene i ranjive grupe. Od ovog iznosa, 4,5 milijuna eura će biti usmjereno za izvozno orijentirane sektore, tri milijuna eura za poljoprivredno-prehrambeni sektor, 1,5 milijuna eura za turizam i jedan milijun eura za poduzetništvo“, naglašavaju u Delegaciji EU.

Tu je i program „EU4Agri“ koji uključuje 20 milijuna eura za modernizaciju poljoprivredno-prehrambenog sektora. Trenutno se realizira svega 14 projekata.

„Od tog iznosa, 15 milijuna eura bespovratnih sredstava će biti usmjereno za poljoprivrednike, poljoprivredno-prehrambena poduzeća i stanovništvo u ruralnim oblastima. Sredstva će biti dostupna u okviru četverogodišnjeg perioda (2020-2024) koji će podržati oko 2.600 poljoprivrednika širom BiH. Projekt zajednički provode i sufinanciraju UNDP u BiH i Češka razvojna agencija (CzDA) u iznosu od 250.000 eura. Trenutni poziv vrijedan 2,55 milijuna KM otvoren je za podnošenje prijava do 21. decembra“, poručuju iz Delegacije EU.

Nedavno je pokrenut i program „EU4Trade“ od šest milijuna eura za nadogradnju regulatornih i proceduralnih okvira za trgovinu robom, trgovinu uslugama i prava intelektualnog vlasništva, a trenutno se planira i podrška digitalnoj transformaciji malih i srednjih poduzeća u okviru programa „EU4SME“ u iznosu od 14 milijuna eura bespovratnih sredstava. Cilj je oporavak od krize izazvanom virusom korona.

„Kao dio sveukupne podrške ublažavanju posljedica COVID-19 pandemije u BiH, EU će financirati dva dodatna projekta u okviru Posebnih mjera iz sredstava IPA-e 2020 u vrijednosti od 18 milijuna eura koja će se usmjeriti na jačanje konkurentnosti, inovacije, poljoprivredu i ruralni razvoj“, ističu iz Delegacije EU.

Bogojević: Uz sredstava EU proširit ćemo proizvodnju i zaposliti ljude

Jedna od firmi koja je korisnik sredstava iz fondova EU je i banjalučki „Tri Best“ koji se bavi proizvodnjom liftova i ostalih uređaja za dizanje i nošenje.

Kroz „EU4Business“ program dobit će bespovratna sredstva u cilju jačanja konkurentnosti poduzeća, povećanja kvaliteta i skraćenja rokova proizvodnje. Kompanija namjerava izgraditi vlastiti kapacitet za plastifikaciju proizvoda koji je neophodna karika u njihovom proizvodnom procesu.

Direktor operacija u firmi „Tri Best“ iz Banjaluke Marinko Bogojević rekao je da je ta firma odlučila da aplicira za sredstva u okviru projekta „EU4Business“ te da smatra da će to biti veoma korisno za njihov dalji razvoj proizvodnje.

„Tek smo na početku, projekt traje godinu dana. Sredstva iz programa EU omogućit će nam da realiziramo određene investicije koje ne bi mogli sami da financiramo. Sigurno je da ćemo zaposliti i nove ljude jer kupujemo opremu koju do sada nismo imali i nismo koristili i time proširujemo naš proizvodni dio firme“, rekao je Bogojević.

Povezani članci

1

2

Tagovi:
Video
ALISA GEKIĆ, LINK
LiNK je kreirao više od 4.000 radnih mjesta
"IMAM IDEJU" - MARIJA ĆEŠKIĆ
Coralov "Marshal plan" i branding Hercegovine mogu biti rješenje
IVICA JAKIĆ
Od fotografa glazbenih zvijezda do vizionara goriva budućnosti
Savjeti