uzgoj

Obitelj Bašić bavi se uzgojem najskupljih riba na svijetu

 

Članovi obitelji Bašić iz Sanskog Mosta, već više godina bave se uzgojem ribe koi ili japanskog šarana i radi se o rijetkoj te o jednoj od najcjenjenijih i najskupljih ribljih vrsta na svijetu.  

Inače, Emir Bašić je strastveni zaljubljenik u kućne ljubimce, a svoju ljubav prenio je i na sinove Ensara i Ajdina, te otac i sinovi u adaptiranom bazenu koji se nalazi u kućnom dvorištu trenutno uzgajaju više od 50 raznobojnih primjeraka koi ribe.

Hrvatski

Jedan od 20 u svijetu koji proizvodi najskuplje gljive na svijetu

Slavonac sa zagrebačkom adresom, prvi je i jedini registrirani proizvođač sadnica najskupljih gljiva na svijetu – tartufa. Proizvodnjom sadnog materijala počeo se baviti još kao student šumarstva. Razvio je vlastite tehnike stvaranja sadnica i danas je jedan od 20 ljudi na svijetu koji znaju i mogu proizvesti čak i bijeli tartuf, piše HRT.

 

Hrvatski

Nakon neuspjeha u pronalasku posla posvetila se uzgoju alpskih koza

Dvadesetrogodišnja Krstina Bojić iz sela Tomašica, nadomak Prijedora, nakon završenog Poljoprivrednog fakulteta oformila stado alpskih koza.

Na obiteljskom imanju primjenjuje u praksi sve što je naučila tijekom studija.

Krstina Bojić (23) jedna je od rijetkih djevojaka koja je odlučila ne napuštati rodni kraj i selo, nego se odvažila da znanje koje je stekla na Poljoprivrednom fakultetu, gdje je stekla zvanje diplomiranog inženjera poljoprivrede primjeni na obiteljskom imanju.

Hrvatski

SVE POČELO U TRPEZARIJI: Danas mikrobiljem snabdijevamo više od 100 restorana

Jana Mitrović prije dvije godine počela je gajiti mikrobilje. Danas je vlasnica brenda „Urbani farmeri“.

Ekonomistica po struci, nije ni sanjala da će ovo biti njen glavni posao.

U novi biznis ušla je sasvim slučajno, tako što je u trpezariji svog stana, počela gajiti klice kako bi se njena djeca zdravije hranila.

Danas snabdijeva više od 100 restorana u Beogradu i Novom Sadu.

Hrvatski

Perspektivna grana u koju vrijedi ulagati

Znanstveno-stručna radionica na temu "Šipak" održana je u utorak u prostorijama Federalnog agromediteranskog zavoda Mostaru, a okupila je brojne udruge i proizvođače šipka iz Hercegovine.

Po riječima ravnatelja Federalnog agromediteranskog zavoda (FAZ) Mostar Marka Ivankovića, cilj je radionice promovirati uzgoj šipka, prvenstveno prerađevina od šipka, jer je omjer potrošnje šipka negdje oko 86 posto u svježem stanju i svega 14 posto u prerađenom obliku.

Hrvatski

POVEĆANA POTRAŽNJA ZA CVIJEĆEM: Obitelj u Brotnju proizvede 10.000 krizantema godišnje

Približavanjem blagdana Svih svetih i Dušnog dana, kada se tradicionalno masovno posjećuju groblja, polaže cvijeće, pale svijeće i moli za drage pokojnike, potražnja za svim vrstama cvijeća osjetno se povećava, piše Večernji list BiH.  

 

Cvjetni vrt

 

Hrvatski

Na kozama se u BiH može zaraditi 1.000 maraka mjesečno

Uzgoj koza ne zahtijeva mnogo posla, isplativiji je od ovčarstva i od njih se sasvim pristojno može živjeti, ali se malo tko bavi ovim poslom, poručuju uzgajivači u BiH.

Ističu da su kozji proizvodi itekako traženi i da mogu prodati sve što proizvedu. 
Od koza, poručuju uzgajivači, prodaju jariće, mlijeko, sir, meso, štavljenu kožu i đubre, koje po kvalitetu po kilogramu zamjenjuju pet puta veću količinu kravljeg.

Hrvatski

Nevresa Mehmedović uzgaja lavandu na tri dunuma

Ovo je vrijeme kad su radovi na njivama najintenzivniji. Tako je ovih dana i na imanju Nevrese Mehmedović iz Donje Kamenice kod Zvornika, koja je na tri dunuma zemljišta zasadila lavandu. Kako kaže, radi se o vrlo ljekovitoj, traženoj, ali i veoma zahvalnoj kulturi od koje žive njena i još nekoliko porodica u ovom, ratom razorenom mjestu.

Hrvatski

Italiju zamijenio bh. planinom Očauš i proizvodnjom sira

Desetine tisuća državljana Bosne i Hercegovine spas vidi u odlascima u ekonomski razvijene zemlje. No, oni koji su tamo uglavnom žele da se vrate i zarađena sredstva ulože u svoju zemlju, piše N1.

Jedan od takvih je Miroslav Klječanin iz Teslića. Iz Italije se vratio na planinu Očauš i na 1.300 metara nadmorske visine uzgaja alpske koze i čuva tradiciju proizvodnje blatničkog sira.

Hrvatski