Na zaštitnoj mreži u Vrbasu u Eko-centru Bočac trenutno je nakupljeno oko 6.000 metara kubnih otpada, a poduzeće “Hidroelektrane na Vrbasu” u toku je pregovora o uklanjanju plutajućeg otpada, javlja Anadolu Agency (AA).
Nedeljko Kesić, direktor HE na Vrbasu rekao je da je procijenjena vrijednost radova oko 55.000 KM, a da je za uklanjanje uz adekvatan nivo vode potrebno oko tri mjeseca. S obzirom da je potrebno provesti zakonske procedure za izbor izvođača, očekuje se da će uklanjanje početi krajem avgusta ili početkom septembra.
Kesić je objasnio da ovaj problem mora institucionalno da se riješi, a da poduzeće HE na Vrbasu čisti hidroakumulaciju Bočac u dužini od 14 kilometara.

“Ovo je problem na međuentitetskoj granici između općina Mrkonjić Grad i Jajce koji je potrebno riješiti kako bi Vrbas ostao što čišći”, kazao je Kesić.
Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i Igor Radojičić, gradonačelnik Banja Luke posjetili su “Eko-centar” Bočac sa Kesićem.
“Ovdje smo zbog ekološkog problema koji stoji iznad grada Banja Luke i svih drugih mjesta nizvodno”, kazao je Radojičić.
Prema njegovim riječima čitav niz godina postoji ovaj problem, zbog zaustavljanja plastike, drveta i krupnog otpada, a koji bi kada na ovoj lokaciji ne bi postojala mreža, išao nizvodno.

Radojičić je istakao da sedmicama traju pregovori o tome kako spriječiti da trenutno nakupljeni otpad prođe mrežu i ode nizvodno, a s obzirom na to da će Hidroelektrane na Vrbasu interventno “priskočiti u pomoć” potrebni su dalji pregovori institucija u RS i FBiH kako bi našli sistemsko rješenje.
Gradonačelnik Banja Luke istakao je da je plutajući otpad posljedica nemara građana.
“Apelovao bih na građane da ne izazivaju ovakve posljedice svojim postupanjem”, kazao je Radojičić i dodao da je dodatna komplikacija činjenica da je u pitanju međuentitetska granica pa je mnogo aktera koji treba da budu uključeni u pregovore o rješenju.
Srebrenka Golić je izjavila je ovo problem koji postoji niz godina a najteže je bilo nakon poplava 2014. godine.
Podsjećajući da je slivu Vrbasa 14 općina istakla je da je potrebno pronaći trajno rješenje s predstavnicima općina uzvodno i nizvodno od Bočca.

“Vidjet ćemo kako su ljudi u okruženju riješili ovakve probleme, koja su postrojenja potrebna da bi se eliminirao plutajući otpad”, rekla je Golić.









