Bosna i Hercegovina našla se na 71. mjestu popisa od 108 analiziranih zemalja u svijetu. Nažalost, uz ime naše zemlje stoji zvjezdica jer odgovarajući podaci za 2022. nisu bili dostupni, pa je Bosna i Hercegovina rangirana temeljem nformacija iz 2020. i 2021. godine.
U novom izvješću platforme za kibernetičku sigurnost Nordlayer analizirano je 108 zemalja o pogodnostima za digitalne nomade na temelju društvenih i infrastrukturnih čimbenika.
Analiza je pokazala kako je Europa bila daleko najbolji kontinent za rad na daljinu 2023. godine. Na prvih deset mjesta globalnog popisa najboljih zemalja za digitalne nomade su europske zemlje. Ostale su uglavnom u gornjoj polovici.
Bosna i Hercegovina našla se na 71. mjestu popisa od 108 analiziranih zemalja u svijetu. Nažalost, uz ime naše zemlje stoji zvjezdica jer odgovarajući podaci za 2022. nisu bili dostupni, pa je Bosna i Hercegovina rangirana temeljem nformacija iz 2020. i 2021. godine.
Globalni indeks rada na daljinu za 2023. prikupio je podatke iz 108 zemalja. Dodjeljene su im ocjene temeljem toga kako su se oblikovale na temelju različitih kriterija, uključujući pristup stabilnim, brzim internetskim vezama, socioekonomske pogodnosti poput zdravstvene zaštite kao i zaštitu ljudskih prava.
Danska je najbolja država za digitalne nomade
Istraživanje je otkrilo kako je Danska bila prva u ukupnom poretku. Rezultati su uzeti iz četiri ključne kategorije – kibernetička sigurnost, digitalna i fizička infrastruktura, društvena sigurnost i ekonomska sigurnost. Danska je postigla visoke ocjene po svim kriterijima u izvješću.
Unatoč iznimno visokim troškovima života (na 94. mjestu) i skupom internetu (42. mjesto), Danci uživaju u vrlo dobroj kvaliteti interneta (7. mjesto) i bili su posebno istaknuti po svojim razinama socijalne uključenosti (6.) i socijalnim beneficijama, uključujući zdravstvenu skrb (na 3. mjestu).
Društveni uvjeti osigurali su Nizozemskoj drugo mjesto. Bila je posebno dobra u socijalnoj sigurnosti (niske stope kriminala i sl.), osobnim pravima (3.) i uključivom društvu (6.).
U kombinaciji s brzom, stabilnom digitalnom infrastrukturom i dobrom kibernetičkom sigurnošću, Nizozemska je osigurala tijesno drugo mjesto na ljestvici. Na trećem mjestu, Njemačka se izdvojila od ostalih zemalja s najvišom naplatom, najpovoljnijim internetom (1.) i najjačim pravnim sustavom (1.).
Dok su na vrhu ljestvice dominirale europske zemlje, autori primjećuju i kako su one bile skuplje za život. Iznimka je bio je Portugal, koji je, iako je bio šesti u ukupnom poretku, bio mnogo niže na tablici (56.) kada je riječ o troškovima života, nudeći zaposlenicima na daljinu najbolju vrijednost za novac među prvih 10 zemalja u Europi.
Infrastruktura je prednost Azije
Singapur je zauzeo prvo mjesto kategoriji infrastrukture, a slijede ga Južna Koreja i Ujedinjeni Arapski Emirati. Europski kandidati bili su lošije plasirani zbog slabije pristupačnosti interneta.
Singapur je zauzeo ukupno 28. mjesto, dok je Južna Koreja bila bolja na 17. mjestu.
Zemlje koje su nudile najbolju ekonomsku sigurnost za radnike na daljinu bile su predvođene Velikom Britanijom, Sjedinjenim Državama, Australijom i Novim Zelandom. U stopu su ih slijedila veća europska gospodarstva poput Njemačke i Španjolske.
Mreža | Manager.ba