Kada se usvajao zakon o porezu na dodanu vrijednost promet od 50.000 KM kao prag ulaska u sustav PDV-a bio je razumljiv i odmjeren. U međuvremenu "pojela" ga je inflacija i danas je toliko nizak jer predstavlja mali godišnji promet čak i za samostalne zanatske radionice. Automatski povećava cijenu njihovih usluga za 17%.
Prema Zakonu o PDV-u tvrtke koje na godišnjoj razini ostvaruju promet veći od 50.000 KM moraju se registrirati u sustav PDV-a.
Kada se usvajao zakon o porezu na dodanu vrijednost promet od 50.000 KM kao prag ulaska u sustav PDV-a bio je razumljiv i odmjeren. U međuvremenu "pojela" ga je inflacija i danas je toliko nizak jer predstavlja mali godišnji promet čak i za samostalne zanatske radionice.
Nacrtom novog zakona, pripremljenim još prije dvije godine, predviđeno je povećanje tog praga na 75.000 KM. Gospodarstvenici su još tada tražili prag od 100.000 KM.
"Po sili zakona"
Uprava za neizravno oporezivanje (UNO) potvrdila je kako su na kraju prošle godine imali veliki broj zahtjeva obveznika za ulazak u sustav PDV-a po „sili zakona“, s obzirom kako su zbog inflacije premašili promet od 50.000 KM.
„Porastao je promet zbog činjenice kako su porasle cijene i veći broj obveznika koji do sada nisu imali prihod od 50.000 KM, sada ima. Samim tim smatramo kako bi taj prag trebalo što prije podići“, rekao je za Capital načelnik Odjela za komunikacije UNO Ratko Kovačević.
PDV poskupio zanatske usluge
Direktor Zanatsko – poduzetničke komore RS Jovan Bratić kaže kako su tvrtke koje imaju samo dva radnika premašile prag prometa za ulazak u sustav PDV-a te dim je inflacija donijela dodatne probleme.
„Ulazak u sustav PDV-a automatski poskupljuje naše usluge za 17% i to nam predstavlja veliki problem. Mnogi poduzetnici se žale i najavljuju zatvaranje, prije svih cvjećare i frizeri. Taj prag bi trebalo povećati na 100.000 KM ili barem na 90.000 KM jer zaista imamo mnogo zanatskih djelatnosti koje jedva preživljavaju“, kaže Bratić.
Nije sve crno-bijelo
Ekonomski analitičar Igor Garvan smatra kako se ovaj prag trebao postepeno povećavati od samog uvođenja PDV-a, a pogotovo u prethodnom razdoblju rekordne inflacije.
Kaže i kako inflacija nije jedini kriterij jer niži prag i postepeni rast broja obveznika u sustavu imaju i određene prednosti.
„Sustav PDV-a donosi i određene prednosti obveznicima u poslovanju, kao što je mogućnost odbitka ulaznog poreza, a donosi i prednosti državi jer je učinkovitija kontrola i naplata u ovom sustavu nego van njega. Prag svakako da ima smisla povećati, ali ne nerealno jer previsok prag je još lakše izbjeći onima kojima je cilj ostati izvan sustava ne radi nižih cijena kupcima nego radi nezakonitosti“, smatra Gavran.
Prag za ulazak u sistem u PDV-a u Hrvatskoj iznosi nešto manje od 78.000 KM, a u Srbiji oko 133.000 KM.
Capital / Manager.ba