Kako biste se što lakše pripremili za razgovor za posao i izbjegli niz stresnih situacija, potrebno je da unaprijed savladate osnovne vještine koje će vam pomoći da ostavite dobar utisak na intervjuu.
Šta je cilj i kako se pripremiti
Osnovni cilj razgovora za posao jeste da ostavite dobar utisak, te da budete primljeni na posao za koji ste aplicirali.
Jedan od ciljeva trebalo bi da bude i usavršavanje vlastitog predstavljanja, odnosno sticanje samopouzdanja za buduća uspješna konkuriranja.
Evo što trebate znati:
– saznajte osnovne podatke o poslodavcu, odnosno čime se bavi, kakav kodeks ponašanja postoji u poduzeću, te gdje se nalazi, kolike su plaće…
– ažurirajte vlastiti životopis i pogledajte šta ste naveli u prijavi na oglas,
– obucite se pristojno, odnosno na način na koji želite da ostavite utisak, kao i prema kodeksu oblačenja u navedenom poduzeću,
– krenite na vrijeme na zakazani razgovor, te nikako nemojte kasniti.
Dolazak na razgovor
Za početak, na razgovor dođite nekoliko minuta prije zakazanog termina. Kada uđete u prostoriju gdje se obavlja intervju, obavezno se predstavite sugovorniku. Rukovanje sa sugovornikom zavisi od situacije u kojoj se nalazite, a ukoliko je on ustao da vas dočeka, obavezno pružite ruku i uz pozitivan osmijeh se predstavite.
U slučaju da vam nisu ponudili da sjednete, upitajte ih gdje možete da sjednete. S obzirom na to da o svemu treba da vodite računa, savjet je da sjedite uspravno, a sa sugovornikom uspostavite kontakt očima, uz blag osmijeh, te budite mirni, staloženi i koncentrirani.
Tok razgovora
Osnovni savjeti su da odgovarate na postavljena pitanja, ne prekidajte sugovornika dok govori te se trudite da odgovarate tečno, jasno i koncizno. Osim toga, pratite sljedeće smjernice:
– pokažite sugovorniku da ga slušate i sudjelujete u samom razgovoru,
– nastojte da budete smireni i smanjite eventualnu tremu na najmanju moguću mjeru,
– odgovarajte na postavljena pitanja, ali ne širite temu te
– koristite odgovarajuće jezične izraze adekvatne firmi u kojoj se nalazite, bez ustaljenih žargona i izraza.
Pripremite se za moguća pitanja koja bi vam mogla biti postavljena, kao što su:
– da istaknete nekoliko svojih prednosti vezanih za poziciju na koju konkurirate i poslovnu politiku kompanije,
– na pitanja koja vas mogu prikazati u lošem svjetlu, pripremite neutralne odgovore,
– na pitanja kako radite u stresnim situacijama, kako rješavate probleme, te kako se snalazite u vanrednim situacijama, pripremite odgovore iz svoje prakse,
– kad opisujete vlastite slabosti, neka to budu “slabosti” koje su dobre za poslodavca.
Završetak razgovora
Nakon što ste završili razgovor, ustanite i rukujte se sa sugovornikom te obavezno zahvalite na ukazanoj šansi da predstavite sebe te još jednom izrazite veliku želju za rad u navedenoj kompaniji.
Sljedeći korak je da ih pitate kad možete očekivati povratnu informaciju o rezultatu natječaja i na koji način ćete biti obaviješteni o istom.
Capital.ba / Manager.ba