UMJESTO SKIJANJA
Skijaški centri u Italiji okreću se drugim djelatnostima
Manager Svijet 02 studenog, 2023
Izvor fotografije:
Lucrezia Lozza

Monte San Primo, planinski vrh visok 1.685 metara, nalazi se u talijanskim Alpama, sat vremena udaljen od Milana. Nekadašnji popularni skijaški centar, s predivnim pogledom na kultno jezero Komo, u ozbiljnom je problemu i bori se za opstanak. 

 

Pogled s planine otkriva više od predivne panorame - skijašku infrastruktura koja propada. Na planini se vide tri ski lifta koji se godinama ne koriste. Uz njih je i snježni top okružen korovom. Sve ovo propada jer snijega nema već nekoliko godina.


Stotine napuštenih skijališta

Mnoga skijališta u Italiji izgrađena su 1960-ih i 70-ih godina. San Primo je postao popularan nešto ranije, u kasnim pedesetim godinama, ali je godinama sve više propadao. Posljednjih se mjeseci nalazi u središtu kritike zbog nastavka ulaganja sredstava u održavanje skijališta. Aktivisti tvrde kako nema smisla trošiti javni novac za odmarališta u Alpama koja su ostala bez snijega. Traže ulaganja u održivi planinski turizam piše Euronews.

Kritičari veruju kako bi se sredstva bolje iskoristila za pravljenje pješačkih staza, poboljšanje javnog prijevoza i održavanje okolnih šuma, a sve to uz potporu sporim oblicima turizma. Očekuju kako će klima biti sve toplija sa sve manje snijega.

Sva skijališta koja se nalaze na visinama tek preko 1.000 metara nadmorske visine teško se održavaju. Čak i ako koriste umjetni snijeg, dovoljan je jedan sunčan dan kako bi se otopio, pa je jednostavno apsurdno ulagati u takav skijaški turizam.

U Italiji postoji 249 zatvorenih skijališta, a 138 ih je privremeno zatvoreno. Od toga, 84 su otvorena samo povremeno, a 181 preživljava zahvaljujući javnom financiranju, navodi Legambiente, vodeća italijanska ekološka nevladina organizacija.

Objekti na velikim nadmorskim visinama trajati će i dalje, ali se moraju prilagoditi. Oni na niskim nadmorskim visinama jednostavno žive u iluziji "velikog snijega".


Odgovor je održivi turizam

Umjesto „iskorištavanja“ planina preko skijaškog turizma, neka mjesta su počela ulagati u cijelogodišnji turizam s izletima po snijegu, brdskim biciklizmom, trekingom ili penjanjem, te kulturnim aktivnostima koje uključuju lokalnu hranu, tradiciju ili atrakcije.

Umjesto u snijegu, turisti mogu uživati ​​u obiteljskom smještaju, kolibama i aktivnostima u kojima se poljoprivrednici, poduzetnici i domaćini udružuju kako bi promovirali odgovoran turizam uronjen u prirodu, uz poštovanje lokalne zajednice. 

 

Manager.ba


 

Povezani članci

1

2

Video
MIA DRMAĆ
Mostar ima sve šanse za uspjeh
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?