OD SRBIJE DO AUSTRIJE
"Sezonska" poskupljenja cestarina ostaju na snazi
Manager Regija 29 listopada, 2024

Hrvatske autoceste d.o.o. (HAC) početkom srpnja uvele su sezonske cijene cestarina, koje su skuplje za 10% osim za kamione i autobuse. Isto je uradila i Srbija, a Austrija je prošloga tjedna objavila nove cijene - skuplje. 

 

Tako je od srpnja za 1. skupinu vozila, cijena cestarine na Autocesti A1 na dionici od Zagreba do Karlovca koštala 2,80 eura, umjesto dotadašnjih 2,50 eura, dok se na dionici Zagreb – Dugopolje cijena povećala na 26,40 eura umjesto 24 eura. Vožnja dionicom autoceste Zagreb – Rijeka iznosi 10,10 eura, dok je do srpnja bila 9,20 eura, a dionica Zagreb – Goričan 6,40 eura, umjesto 5,80 eura. Dionica Zagreb – Lipovac na A3 poskupila je na 18,60 eura sa 16,90 eura, a Zagreb – Osijek na 17,70 eura sa 16,10 eura.

Potkraj rujna, kada se očekivalo kako će cijene sezonskih cestarina prestati važiti, HAC je priopćio kako iznosi, koji su navedeni kao sezonske cijene cestarina tijekom ljeta – ostaju i dalje na snazi.

"Izuzev sezonskih cijena cestarine kroz tri ljetna mjeseca, koje su uvedene 2017. godine kao jedna od mjera financijskog restrukturiranja tvrtki u cestovnom sektoru, ali koje se četiri godine (tijekom i nakon COVID krize) nisu primjenjivale, cijena cestarine nije se mijenjala od 2012. godine. S ovom promjenom jedinična cijena cestarine za osobna vozila ostaje na razini sezonskih cijena cestarine", priopćeno je potkraj rujna iz HAC-a.

Hrvatske autoceste moraju korigirati cijene cestarine kako bi se osigurala financijska stabilnost, naveli su u priopćenju.

"Također je smanjena i cijena ENC uređaja na 15 eura. Korisnicima ovih skupina uz plaćanje cestarine ENC-om i dalje na raspolaganju stoje  stimulativni modeli s popustom do 33,48%“, kažu iz HAC-a.

Povećanje cijena imala je i Srbija, koje je počelo također tijekom ljeta, od 10. srpnja, navedeno je na službenim stranicama JP Putevi Srbije, koje upravlja autocestama u ovoj zemlji.

Primjerice, za jednu od najdužih dionica autoceste kroz Srbiju, s graničnog prijelaza Horgoš, s Mađarskom, do krajnjeg juga, do Preševa, cijena cestarine za osobna vozila od 10. srpnja 2024. godine je 24 eura dok za autobuse i kamione, ovisno jesu li u 3. ili 4. kategoriji vozila, cestarina se kreće od 70 do 139 eura. Ova dionica autoceste duga je 587 kilometara.

Najavljeno je i povećanje cijene vinjeta u Austriji za 2025. godinu a one će biti povećane za 7,7%, što znači kako će godišnja vinjeta za automobil iduće godine koštati 103,80 eura, objavila je tvrtka ASFINAG.

Nova će vinjeta biti dostupna već u zadnjim danima studenog kod oko 6.000 ASFINAG partnera za prodaju vinjeta u zemlji i inozemstvu, a vrijedit će od 1. prosinca 2024. godine, objavljeno je na službenim stranicama ove tvrtke.

Nova samoljepljiva vinjeta za nadolazeću godinu bit će morskozelene boje, a do 31. siječnja 2025. nova vinjeta će zamijeniti sunčano žutu boju, odnosno vinjetu za ovu godinu.

Jedina država regije koja tijekom ove godine nije mijenjala cijene vinjete odnosno cijene cestarina je Slovenija. Kako je iz slovenskog DARS-a potvrđeno za Financije.hr ova tvrtka nema u planu mijenjati cijenu cestarina ni za naredno razdoblje.

"Tvrtka DARS ne planira poskupljivati e-vinjete. Slovenske e-vinjete posljednji su put poskupile 15. lipnja 2023. godine za 6,8%. Prethodno su cijene vinjeta bile nepromijenjene od 1. prosinca 2013. godine“, priopćeno je iz DARS-a.

Cijena vinjete u Sloveniji u kategoriji osobnih vozila iznosi 20 eura za tjedan, 39 eura za mjesec te 129,50 eura za vinjetu koja vrijedi godinu dana.


Manager.ba
 

Povezani članci

1

2

Video
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?
ANER KRUŠKONJA, OBRTNIČKA KOMORA HNŽ
Koliko se danas isplati biti obrtnik