FRANCISCANA
Putovanje kroz povijest Bosne i Hercegovine na dva kotača
Manager BiH 03 rujna, 2024
Izvor fotografije:
fotografije Tiho Crnjac i Josip Barišić

Biciklistička tura Franciscana, koja se održala od 30. kolovoza do 1. rujna, postigla je izvanredan uspjeh u ispunjavanju svojih ciljeva. Događaj koji je organizirala Udruga HerzegovinaBike u suradnji s Uredom Vlade ŽZH za EU integracije, nije samo povezao franjevačke samostane sv. Luke u Jajcu i sv. Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci, već je simbolično spojio dva povijesna kraljevska grada, čime je dodatno naglasio važnost kulturne baštine i povijesne povezanosti regije. 

 

Kulturna ruta Franciscana je tura kojom nas vodi kroz sedam stoljeća povijesti ovih prostora koje je obilježilo kontinuirano djelovanje franjevaca ne samo kao duhovnih pastira, već i kao čuvara kuklturno povijesne baštine Bosne i Hercegovine. Franjevački samostani su kroz dugu povijest djelovanja ovog reda postali i ostali središta kulturnog, edukativnog i umjetničkog života Hrvata na ovim prostorima.


Spoj Kraljevskih Gradova

Biciklistička avantura počela je u veličanstvenom gradu Jajcu, gdje je povijest svake ulice i zgrade svjedok bogate prošlosti. Grad Jajce, poznat po svojoj ulozi kao kraljevska prijestolnica i centar političkog života srednjovjekovne Bosne, bio je polazište koje je svakom sudioniku omogućilo da osjeti duh povijesti. Tura je krenula iz Franjevačkog samostana sv. Ive sa muzejom u kojem se čuvaju ostaci posljednjeg Bosanskog kralja Stjepana Tomaševića Kotromanića. S povijesnim značajem koji seže u srednji vijek, Jajce je bilo savršeno odredište za početak ovog putovanja.

Povezivanjem franjevačkih samostana u Jajcu i Kraljevoj Sutjesci, Kulturna ruta Franciscana postaje još bogatija i cjelovitija, te nudi jedinstveno iskustvo za sve ljubitelje kulture, povijesti i prirode, kao i cikloturiste iz cijelog svijeta koji će kroz turističke aranžmane biciklirati Kulturnom rutom Franciscana i obilaziti ove lokacije.


Povezivanje Kraljevske Baštine

U subotu, biciklisti su krenuli prema Kraljevoj Sutjesci, još jednom kraljevskom gradu s bogatom poviješću u kojem se nalazi Franjevački samostan sv. Ivana Krstitelja, koji svojim postojanjem, poviješću i osobito muzejskom zbirkom povezuje sadašnjost s prošlošću do vremena bosanskih kraljeva i banova. Kraljeva Sutjeska, koja je također bila kraljevski grad i važan kulturni centar, predstavljala je završnu točku ovog kulturnog putovanja. Prelazak gotovo 140 km kroz slikovite pejzaže Bosne i Hercegovine povezao je ne samo franjevačke samostane već i dva kraljevska grada, čime se stvorila jedinstvena poveznica između prošlosti i sadašnjosti.

Spajanjem franjevačkih samostana u Jajcu i Kraljevoj Sutjesci, biciklistička tura Franciscana nisu samo povezana kulturna i povijesna mjesta, već je i simbolički istaknuta važnost ovih kraljevskih gradova u oblikovanju kulturnog i povijesnog identiteta povijesti regije. Ova biciklistička tura omogućila je sudionicima da dožive i istraže značajna povijesna mjesta, dok su istodobno sudjelovali u aktivnom turizmu koji slavi i očuvanje kulturno povijesne baštine. Ova povezanost, naglašena kroz biciklističku avanturu, dodatno je obogatila i produbila razumijevanje povijesti oba grada kao i povijesti cijele Bosne i Hercegovine.

“Tijekom ove biciklijade, naši biciklisti neće samo prelaziti kilometre, već će doprinositi očuvanju i promociji naše bogate kulturne baštine. Povezivanje samostana u Jajcu i Kraljevoj Sutjesci kroz Kulturnu rutu Franciscana pokazuje kako sport može igrati ključnu ulogu u očuvanju i valorizaciji povijesnih spomenika. Naša je misija staviti ove dragulje kulturne baštine u fokus, ne samo lokalne, već i šire javnosti”, kazao je Toni Zorić, organizator i predsjednik udruge HerzegovinaBike.

“Kulturna ruta Franciscana je jedinstvena kulturna ruta koja nas vodi kroz sedmo stoljetnu povijest Bosne i Hercegovine i ovih širih prostora, u kojima su se mijenjala različita carstva, kraljevine, monarhije, države, ali jedina konstanta i kontinuitet vezane je za djelovanje franjevaca, koji su bili svojevrsni čuvari kulturno-povijesne baštine. Naime, svaki franjevački samostan, pored svog duhovnog djelovanja, čuva vrijednu kulturno povijesnu baštinu sačuvanu od propadanja, krađe, uništenja kroz ovih sedam stoljeća, i zbog toga možemo slobodno reći da su franjevci čuvari kulturno povijesne baštine. Stoga, ova priča treba biti ispričana i treba biti prepoznatljiva, kako u Bosni i Hercegovini tako i širom svijeta, jer ta priča čini jedan veliki dio našeg kulturnog i povijesnog identiteta”, izjavio je Ivan Jurilj, Ravnatelj Ured za europske integracije Županije Zapadnohercegovačke.


Potpora Turističke Zajednice Srednja Bosna

Turistička zajednica Srednje Bosne uvidjela je značaj i pružila je svoju podršku ovom projektu. Kulturna ruta Franciscana, već je prepoznata kao atraktivna destinacija za cikloturiste i zajednička želja je razvoj ove kulturne rute koja na jedan novi način promovira Bosnu i Hercegovinu kao destinaciju. Turistička zajednica KSB organizirala je sastanak u Bike Friendly caffe-restoranu Motel Dani u Novoj Biloj kako bi podržala razvoj cikloturizma u regiji.

Ova biciklistička tura kao dio Kulturne rute Franciscana uspješno je spojila kulturne i povijesne dragulje regije, omogućujući sudionicima da osobnim doživljajem osjete važnost spajanja kraljevskih gradova Jajca i Kraljeve Sutjeske. Kroz ovu jedinstvenu biciklističku avanturu, ne samo da su očuvani i promovirani povijesni spomenici, već su i simbolički povezani važni dijelovi kulturno povijesne baštine Bosne i Hercegovine. Udruga HerzegovinaBike i Ured Vlade ŽZH za EU integracije nastavljaju s radom na projektima koji povezuju kulturno povijesnu baštinu s aktivnim turizmom, osiguravajući da naši povijesni dragulji dobiju zasluženu pažnju.


Manager.ba

Najnovije vijesti
Video
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?
ANER KRUŠKONJA, OBRTNIČKA KOMORA HNŽ
Koliko se danas isplati biti obrtnik
DAMIR UZUNOVIĆ, BUYBOOK
Mi smo išli naopačke