(RE)FORME
Profesor Šain: Nemamo ni materijalnu osnovu ni provedbene akte, ni iskustva
Manager BiH 14 studenog, 2024

"Odluka koju je donijela Vlada FBiH je jako teško u praksi izvodiva, posebno u privatnom sektoru. U javnom nekako i može..." 


Na tematskoj sjednici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, posvećenoj fiskalnoj reformi, jedna od ključnih tema bila je izmjena u Zakonu o porezu na dohodak. 

Uvođenjem izmjena radni učinak radnika postaje neoporeziva kategorija, a uredbom bi se definirala minimalna isplata svakom radniku od 1.200 KM. Iz Vlade FBiH potvrđeno je kako će se u dijelu koji ne podliježe oporezivanju dodati novčane naknade zaposleniku za radni učinak, do 200 KM mjesečno. Bit će neoporezive od dana početka primjene zakona do kraja 2025. godine.

“Faktički, odluka koju je donijela Vlada FBiH je jako teško u praksi izvodiva, posebno u privatnom sektoru. U javnom nekako i može. Što se tiče privatnog sektora, veoma je teško i ne znam na koji će se način naći novčana sredstva u većini pravnih osoba kako bi se ona realizirala. Ona se samo u manjem broju pravnih osoba može realizirati, a u većini ne može jer nisu izvršene odgovarajuće pripreme i ne zna se kada će ona biti efektivno u cijelosti pokrivena mogućim novčanim tijekovima koji postoje u pravnoj osobu”, kaže profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Željko Šain.

Prema Zakonu o radu FBiH, plaća radnika sastoji se od osnovne plaće i dijela za radni učinak, ukoliko je taj učinak ostvaren. Radni učinak definira poslodavac u skladu s kolektivnim ugovorom, općim propisima ili pravilnikom o radu. Ovaj novi neoporezivi dio do 200 KM trebao bi, prema najavama Vlade, dodatno stimulirati poslodavce nagrađivati radni učinak radnika.

"To je zamišljeno realizirati, ali instrumenti niti preciznost kako će se to napraviti nisu jasni, kao ni sami izvori financiranja takvih dodatnih izdataka. To je širi problem i dokaz kako nije bilo šire komunikacije između poslodavaca i Vlade FBiH i to odražava veliki problem koji se nalazi u neradu Ekonomskog i socijalnog vijeća u FBiH, te se donose jednostrane odluke bez konzultacija svih zainteresiranih strana u realizaciji takve odluke”, kaže za Forbes BiH profesor Željko Šain.

Profesor Šain kaže kako postoje pretpostavke za manipulacije koje nisu dobrodošle za bilo koju stranu i kako će ovakva odluka biti neodrživa i teška za kontrolirati.

"Može dovesti do prekršajnih stvari, neću reći kaznenih djela. Jendostavno, nemamo ni materijalnu osnovu ni provedbene akte, ni iskustva, kako sve to realizirati. To je zamišljena želja koja se u praksi ne može ostvariti, pogotovo kako bi zadovoljila bilo koju stranu, i onih koji primaju tako plaću i onih koji ju daju, a ne znaju jednostavno iz čega. Novi problem za sve u ovom obligacijskom odnosu.”

Ekonomski analitičar Admir Čavalić rekao je da ovo nije reforma koja će suštinski riješiti probleme radnika u FBiH. Ovaj zakon je, kako navodi, privremeni i odnosi se na neoporezivanje dijela plate do 200 KM, koji se primarno odnosi na tzv. radni učinak – kategoriju prisutniju u javnom nego u privatnom sektoru.

"Kada je riječ o radnicima u privatnom sektoru, tu je u kontekstu priče o 1.200 KM minimalnih primanja bitno spomenuti kako se temelji na tri vrlo uvjetna bloka. Odnosi se na topli obrok, naknadu za prijevoz i radni učinak. Sve navedeno može biti dovedeno u pitanje, sve je uvjetno, pa čak i radni učinak za koji se u Zakonu navodi "ukoliko se ostvari". Naravno, sve to ovisi i od kolektivnih ugovora, pravilnika, posebnih propisa – odnosno svega onoga što nije prisutno u privatnom, koliko u javnom sektoru u FBiH”, pojasnio je ranije za N1 Čavalić.


Forbes | Manager.ba

 

Video
MIA DRMAĆ
Mostar ima sve šanse za uspjeh
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?