Ljetnikovac Vice Stjepovića-Skočibuhe na otoku Šipanu, jedinstvena je nekretnina na tržištu. Obnovljeni ljetnikovac iz 16. stoljeća zaštićeno je kulturno dobro, neprocjenjive povijesne i kulturne vrijednosti budući se radi o jedinome potpuno očuvanom zdanju takve vrste u Hrvatskoj. Forbes Magazin vodio je razgovor sa stručnjacima koji razotkriva tajnu njegove cijene.
Očaravajuće imanje na parceli od tri tisuće metara četvornih predstavlja prvoklasni primjer renesansne ladanjske arhitekture i otmjenosti života visoke klase tog doba. Cijena mu je 5 i pol milijuna eura, a u Dubrovniku se povela rasprava treba li ga kupiti Grad. Nema sumnje kako će svom novom vlasniku donijeti pravo povijesno blago.
Veličanstveni ljetnikovac, izgrađen u 16. stoljeću, bio je rezidencija jedne od najuglednijih dubrovačkih obitelji. Razgledavanje njegovog interijera i eksterijera priča priču o bogatoj povijesti, raskošnoj arhitekturi i kulturnom naslijeđu. O obitelji Stjepović-Skočibuha za Forbes Magazin govorio je povjesničar umjetnosti, Ivan Viđen. Radi se o osobama i obiteljima koje nisu bile samo u jednoj generaciji i na jednom mjestu važne. Oni su ostvarili utjecaj na čitav otok i gradnjom čitavog niza kuća, palača, crkvi, kula.
Poznati trgovci, moreplovci, brodovlasnici…
"Znamo kako su članovi obitelji Stjepović-Skočibuha bili poznati trgovci, morepolovci, brodovlasnici i kako su putovali cijelim tadašnjim poznatim svijetom, imali vrlo jake poslovne veze diljem Mediterana, u Španjolskoj, Italiji, Napulju, Genovi, Firenzi i Rimu. Od tamo su naručivali i namještaj, skupocjene predmete, knjige, slike. Sve ono što su kao ljudi dobrog ukusa željeli imati u svojim kućama i palačama. Znamo kako su npr. naručivali umjetnine iz sjeverne Italije, slike, tkanine, da su naručivali sir čak iz Andore.", opisuje Viđen.
Ljetnikovac je u povijesti bio mjesto okupljanja intelektualaca, umjetnika i političara. Njegovi vrtovi i unutarnji prostori odražavaju bogatu kulturnu baštinu tog razdoblja.
"Radi se o sklopu građevina, a ne o jednoj građevini. Tu su kuća za stanovanje, pomoćne prostorije, spremišta, paviljon, kapelica, mlinica, kuhinje. Čitav niz građevina koje zapravo služe i za preradu proizvoda koji dolaze s imanja s cijelog otoka i onda za njihovu pohranu, kao što su mlinica ili vinski podrum. To je vrlo važno znati. To je puno više samo od ljetnikovca i ugodnog ladnja. To je sjedište obiteljskog gospodarstva.", kaže Viđen.
Glavna rezidencija i još nekoliko objekata
Ljetnikovac je obnovljen i danas traži novog vlasnika koji će prepoznati njegovu vrijednost i nastaviti brigu o ovom povijesnom blagu. Ljetnikovac se nalazi na zemljištu površine 3.500 metara ćetvornih. Na njemu se nalazi glavna rezidencija koja ima sedam soba. Od njih pet je spavaćih soba i pet kupaonica. Postoji kula koja je služila za obranu od gusara i postoji čitav niz pomoćnih objekata. Tu je i kapelica posvećena sv. Tomi.
Goran Pikunić, direktor agencije Libertas Homes koja prodaje ljetnikovac, za Forbes Magazin ističe kako kupcima posebno naglašavaju specifičnost ove ponude – ovakve nekretnine se iznimno rijetko nađu u ponudi. “Dogodi se jednom u 10 do 15 godina da dobijemo ovakvu jedinstvenu priliku i to će klijenti dubljeg džepa znati iskoristiti.”, kaže Pikunić.
Budući se se radi o nekretnini koja je zaštićeno kulturno dobro je znati kako se za rekonstrukciju objekta treba kontaktirati Konverzatorski zavod.
"Cijena ljetnikovca je pet i pol milijuna eura, a važno je naglasiti kako su sadašnji vlasnici, Hrvati koji žive u Australiji, odlučili institucijama, gradu, županiji, Društvu prijatelja dubrovačke starine ili bilo kojoj drugoj javnoj instituciji koja se odluči kupiti ovaj ljetnikovac i dati ga u javnu namjenu, dati posebnu cijenu, poprilično jeftiniju.”, naglašava Pikunić.
Za ljetnikovac je navodno zainteresirano nekoliko kupaca, a i u Dubrovniku se povela rasprava treba li ga kupiti Grad Dubrovnik.
"Mogu lako vidjeti nekog stranog ministra ili državnika koji je gost naše države, grada ili županije smjesštenog u ovakav prostor, a naravno tu uvijek postoje i druge opcije kao što su neke akamedije, ljetne škole, tečajevi, dakle rezidencije bilo umjetničke, bilo znanstvene. Dakle, čitav jedan niz događanja koji se ovdje može dogoditi.", smatra povjesničar Viđen.
I direktor agencije Libertas Homes kaže kako bi i on osobno želio da ljetnikovac dobije javnu namjenu. A ako ne? "Ukoliko se to ne dogodi bilo bi sjajno kada bi ga kupila neka jako poznata svjetska osoba koja bi mogla promovirati grad Dubrovnik, dubrovački turizam i Šipan kao destinaciju.", kaže Pikunić.
Izvor: Forbes Hrvatska
Foto: Libertas Homes
Prilagodba: Manager.ba