Livanjski sir ispunio je sve kriterije zakonodavstva Europske unije o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode te je, kao prvi proizvod iz Bosne i Hercegovine upisan u Registar oznaka zemljopisnog podrijetla Europske unije.
Završetkom procesa, Bosna i Hercegovina postala je i prva zemlja u procesu pristupanja Europskoj uniji iz regije koja ima prehrambeni proizvod zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije, izvijestila je Agencija za sigurnost hrane BiH.
Preduvjet za podnošenje zahtjeva za upis u Registar oznaka zemljopisnog podrijetla Europske unije bila je registracija oznake zemljopisnog podrijetla Livanjskog sira u skladu s propisima Bosne i Hercegovine, odnosno Pravilnikom o sustavima kvalitete za prehrambene proizvode, koji je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo na prijedlog Agencije za sigurnost hrane BiH u suradnji s mjerodavnim tijelima entiteta i Brčko distrikta BiH.
"Nakon veoma zahtjevnog postupka koji su proveli Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i Udruga za zaštitu podrijetla Livanjskog sira možemo konstatirati kako je upis Livanjskog sira u Registar oznaka zemljopisnog podrijetla Europske unije primjer kako mjerodavne institucije iz Bosne i Hercegovine zajedničkim radom i suradnjom s privatnim i nevladinim sektorom imaju kapacitete za ispunjavanje kriterija EU u području politika kvalitete EU. Neka ovo bude poticaj mjerodavnim institucijama na svim razinama vlasti u Bosni i Hercegovini na suradnju u interesu gospodarskog razvoja i očuvanja proizvodnje i zaštite tradicionalnih bosanskohercegovačkih proizvoda", izjavio je Džemil Hajrić, ravnatelj Agencije za sigurnost hrane BiH.
ŽELIMIR ČAMBER, MLJEKARA LIVNO
Izvozimo u petnaest europskih zemalja i SAD
Oznake zemljopisnog podrijetla štite prehrambene proizvode od zlouporabe ili oponašanja registriranog naziva i jamče kupcima pravo podrijetlo. Pravila jamče da svi proizvođači u određenom zemljopisnom području uživaju kolektivna prava nad proizvodom, ako ispunjavaju određene uvjete.
Sustavi kvalitete proizvođačima certificiranih proizvoda omogućuju da svoje proizvode bolje plasiraju na tržište i povećaju prodaju, među ostalim uz potporu lokalnih skupina proizvođača.
Prema studiji koju je 2020. objavila Europska komisija, jedinična prodajna vrijednost proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla u prosjeku je dvostruko veća od vrijednosti sličnog necertificiranog proizvoda.
Proces upisa Livanjskog sira formalno je potvrđen Provedbenom Uredbom Komisije (EU) 2024/2932 оd 14. studenoga 2024. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) 2024/1143 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu upisa oznake zemljopisnog podrijetla u Unijin registar oznaka zemljopisnog podrijetla („Livanjski sir” (ZOZP)).
Manager.ba