Unatoč povećanju propisanih minimalnih prihoda za dobijanje vize za digitalne nomade, španjolska viza za digitalne nomade i dalje ne traži najviše minamalne prihode u Europi.
Stranci u Španjolskoj koji imaju vizu za digitalne nomade ili razmišljaju o prijavi za nju, ove će godine morati imati više prihode. Minimalni prihod potreban za dobijanje vize, vezan je uz minimalnu plaću, a vlada je postigla sporazum sa sindikatima o povećanju minimalne plaće za 4,4 posto ove godine. Minimalna plaća se povećava na 1.184 eura mjesečno u 14 isplata (16.576 eura bruto godišnje).
kako bi razumjeli kako to utječe na financijske zahtjeve za vizu za digitalne nomade, treba to izračunati kao 12 isplata od 1.381,33 eura mjesečno. Podnositelji zahtjeva za vizu za digitalne nomade moraju dokazati kako su njihovi mjesečni prihodi bar 200% viši od minimalne plaće.
To znači kako će sada morati zarađivati barem 2.762 eura mjesečno kako bi dobili vizu 2025. godine - što je više od 100 € u odnosu na prošlu godinu.
Unatoč tomu, španjolska viza za digitalne nomade i dalje nije među "najskupljima" u Europi.
Islandska viza za digitalne nomade traži najviše minimalne prihode
Islandska viza za rad na daljinu ima najviše propisane minimalne prihode u Europi. Za nju se mora zarađivati 7.075 eura mjesečno. Nomadi se mogu prijaviti kao uposlenici strane tvrtke ili kao freelanceri. Viza traje šest mjeseci, a podnositelji zahtjeva smatraju se poreznim rezidentima tijekom tog razdoblja.
Estonija je na drugom mjestu, sa zahtjevanim minimalnim mjesečnim prihodom od 4.500 eura. Viza u Estoniji traje do godinu dana. Ako ostanete u zemlji više od šest mjeseci, postat ćete porezni rezident i podlijegati lokalnim porezima.
Rumunjska viza za digitalne nomade, namijenjena građanima koji nisu iz EU-a, zahtjeva minimalni prihod od 3.950 eura mjesečno, što je tri puta više od prosječne bruto plaće u zemlji.
Oni koji borave duže vrijeme oslobođeni su plaćanja poreza na dohodak, doprinosa za socijalnu sigurnost i zdravstvenog osiguranja.
Finska viza ima najniže zahtjeve
Unatoč visokim troškovima života, Finska zahtijeva od podnositelja zahtjeva za vizu za digitalne nomade zarađivati najmanje 1.220 eura mjesečno. Finska viza za samozapošljavanje otvorena je za poduzetnike izvan EU-a koji su samozaposleni ili vode neovisni posao.
I u Crnoj Gori, zahtjevani minimalni prihodi također su niski, oko 1.400 eura mjesečno. Digitalni nomadi iskoristiti program za boravak u zemlji do četiri godine. Imaju pravo na porezne olakšice, iako su detalji još uvijek na čekanju.
Digitalni nomadi mogu se prijaviti za albansku boravišnu dozvolu koja im omogućuje boravak i rad u zemlji do jedne godine. Uvedena početkom 2022., takozvana "Jedinstvena dozvola" može se obnavljati do pet puta zaredom.
Digitalni nomadi moraju prikazati dokaz o ugovoru o zaposlenju za tvrtku izvan zemlje koja im omogućuje rad na daljinu, kao i dokaz o sredstvima za vlastitu podršku u iznosu od približno 9.800 eura godišnje.
Manager.ba