VAREŠ KAO DIO STRATEGIJA VELIKIH
Kako će vareški rudnik pomoći Zapadu u utrci za metalima
Manager BiH 04 srpnja, 2023

 

Rudnik u Varešu, kojim upravlja Adriatic Metals, uvršten je na londonsku burzu, a trebao bi početi s proizvodnjom ove godine. britanski mediji pišu kako bi mogao biti dio strategije EU i UK u borbi nad kineskom dominacijom u preradi rijetkih metala.

 

"Ušuškan u bosanskim planinama, sat vremena udaljen od glavnog grada Sarajeva, jedan od najvećih rudarskih projekata u Europi bliži se završetku" piše britanski Daily Mail u svom nedjeljnom izdanju

Rudnik srebra i cinka Vareš, kojim upravlja Adriatic Metals trebao bi početi s proizvodnjom ove godine.

Kao jedno od rijetkih velikih nalazišta ruda potrebnih za razvoj metala potrebnih "zelenoj revoluciji" u Europi, prema riječima njegovih pobornika, projekt je prijeko potreban u zaustavljanju potpune dominacije Kine nad sve važnijim resursima.

Projekt Vareš dobio je potporu na terenu pomažući jačanju lokalnog gospodarstva. Međunarodni ulagači, političari i proizvođači istovremeno ga zagovaraju zbog smanjenja kineskog pritiska na materijale potrebne za zelenu revoluciju.

Srebro, koje je zbog svoje vodljivosti idealno za upotrebu u vjetroturbinama, te drugi tradicionalni metali poput bakra u toj su revoluciji ključni.

Isto vrijedi i za skupinu materijala poznatih kao "kritični metali i minerali". Među njima posebice litij, koji se koristi u proizvodnji baterija, minerali rijetke zemlje koji se koriste u magnetima za električne automobile, kobalt koji se najviše koristi u iPhone uređajima, te mnoštvo drugih. 

Vodeći ljudi iz industrije strahuju kako je vodstvo Kine u ovoj sferi veća prijetnja Zapadu od njezinog napretka u tehnologiji ili moguće invazije na Tajvan.

Očekuje se kako će svijet 2040. trebati četiri puta više "kritičnih metala" za izgradnju zelenih tehnologija nego danas ako se uopće želi približiti ciljevima neto nulte razine ugljika.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Europska unija shvatile su koliko Zapad zaostaje u opskrbi i svjesni su rizika ovisnosti o Kini. Oboje se trude objaviti strategije u kojima će postaviti politike i potencijalne kanali financiranja.

EU se nedvojbeno više angažirala, donijevši strategiju prije više od deset godina. Nacrt strategije Ujedinjeg Kraljevstva, objavljen prošle godine, određuje planove za pretvaranje u rudarsku silu, uključujući ulaganja u pogone za preradu, otvaranje rudnika i postavljanje tvornica za recikliranje zelenih materijala. 

Upitan trebaju li Ujedinjeno Kraljevstvo i Europa više rudariti, Peter Handley, voditelj Odjela za kritične sirovine Europske komisije, kaže: "Gdje bolje osigurati održivo rudarenje, preradu i recikliranje kritičnih sirovina nego na vlastitom teritoriju?"

 

"U budućnosti više se neće oslanjati na naftu i ugljen, već na litij, silicij i pigmente rijetkih zemalja."

Strategija je jedna stvar, a njezino provedba nešto drugo, kaže George Bennett, čelnik tvrtke Rainbow Rare Earths dodajući: "Planovi su sjajni, ali se još nisu ostvarili."

Rainbow posjeduje rudnik u Južnoj Africi, a vlada SAD-a praktično je jedan od njegovih investitora jer podupire jednog od Rainbowovih glavnih dioničara. Europska banka za obnovu i razvoj ulagač je u Adriaticov pothvat. Ujedinjeno Kraljevstvo daje  potpore putem bespovratnih sredstava.


Manager.ba

 

Povezani članci

1

2

Video
MIA DRMAĆ
Mostar ima sve šanse za uspjeh
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?