DAN POTROŠAČA 2025
Kako će e-fiskalizacija i digitalna trgovina promijeniti prava potrošača u BiH? 
Manager BiH 17 ožujka, 2025

Kako će novi propisi o e-fiskalizaciji i elektroničkoj trgovini utjecati na sigurnost potrošača u BiH? Na panelu održanom u Mostaru povodom Svjetskog dana potrošača, stručnjaci iz oblasti trgovine, fiskalizacije i zaštite potrošača raspravljali su o digitalizaciji tržišta, izazovima regulacije i pravima kupaca u online trgovini. 

 

Panel su organizovali GS1 Bosne i Hercegovine i Ekonomski fakultet Sveučilišta u Mostaru, a moderirao ga je prof. dr. Igor Živko, dekan Ekonomskog fakulteta. Posebnu 
vrijednost raspravi dalo je preko 100 studenata, učenika Srednje ekonomske škole i profesora, koji su aktivno postavljali pitanja i dijelili svoje stavove o sigurnosti online trgovine i fiskalizacije. 

Panelisti su bili Medina Čorda, pomoćnica ministra za unutrašnju trgovinu i zaštitu potrošača FBiH, Saša Marić, ombudsman za zaštitu potrošača u BiH, Dragan Zorić, načelnik Odjela za poreze, registraciju i koordinaciju rada, Porezna uprava RS i Adi Turković, direktor GS1 Bosne i Hercegovine.


Novi zakoni za sigurniju online trgovinu 

Medina Čorda, pomoćnica ministra za unutrašnju trgovinu i zaštitu potrošača FBiH, najavila je donošenje Zakona o elektronskoj trgovini i Zakona o zaštiti potrošača, koji će značajno unaprijediti regulaciju digitalnog tržišta. 

"Primamo sve više pritužbi na neregistrovane internet trgovine, posebno na prodaju putem društvenih mreža, koje trenutni zakon ne prepoznaje. Novi propisi će jasno definirati pravila – svi trgovci, bilo pravne ili fizičke osobe, morat će biti registrirani i transparentno istaknuti svoje podatke,“ rekla je Čorda. 

Jedna od ključnih mjera biće stroža kontrola kurirskih službi, koje često dostavljaju robu iz nelegalnih izvora. Osim toga, FBiH će prvi put dobiti vlastiti Zakon o zaštiti potrošača, koji će omogućiti pravo na povrat robe u roku od 14 dana bez navođenja razloga, usklađujući BiH sa europskim standardima.
 
"U nacrt novog zakona ugrađeno je deset ključnih odredbi iz europskih regulativa, kako bi se suzbila siva ekonomija u e-trgovini. Inspekcije će imati proširene ovlasti, a online trgovci će biti obavezni jasno prikazati podatke o svom poslovanju,“ dodala je Čorda. 


QR kodovi i uloga potrošača u e-fiskalizaciji 

Dragan Zorić, načelnik Odjela za poreze, registraciju i koordinaciju rada Porezne uprave RS, govorio je o rezultatima e-fiskalizacije u RS, koja je donijela veću 
transparentnost i smanjila poreske zloupotrebe. 

"Svaki fiskalni račun sada je izravno povezan s Poreznom upravom, čime se sprječava manipulacija. Praksa je ranije pokazala kako su trgovci izdavali fiskalne račune, ali bi ih kasnije stornirali kako bi izbjegli prijavljivanje prihoda. Sada, kada potrošač dobije račun, on je istog trenutka evidentiran u sistemu Porezne uprave, a dodatnu kontrolu omogućava upravo QR kod,“ objasnio je Zorić. 

Građani sada jednostavnim skeniranjem QR koda mogu provjeriti validnost računa i prijaviti neregularnosti. Kako bi se dodatno potaklo korištenje QR kodova, Porezna uprava RS razmatra uvođenje nagradnih igara, po uzoru na modele iz Hrvatske i Srbije. 


Digitalna putovnica proizvoda i e-računi – nova era transparentnosti 

Adi Turković, direktor GS1 BiH, govorio je o značaju Digitalne putovnice proizvoda (DPP), koji će u EU postati obavezan do 2030. godine. 

"DPP omogućava potrošačima potpune informacije o proizvodu – od porijekla i sastava do ekološkog otiska i emisije CO2. Brendovi poput Decathlona već koriste ovu tehnologiju jer je jasno da će Digitalne putovnice proizvoda postati obavezne u skorijoj budućnosti.“ 

Studenti su imali priliku testirati DPP kroz praktičan primjer na majicama, gdje su skeniranjem QR koda mogli vidjeti sve podatke o proizvodnji i održivosti proizvoda. 

Govoreći o e-fiskalizaciji u FBiH, Turković je naglasio kako se trenutno radi na novom Zakonu o e-fiskalizaciji, koji uključuje i Zakon o e-računu. 

"Nebulozno je da u 21. stoljeću neko ručno prekucava podatke s papira u sustav. Elektronički žračun omogućava automatski prijenos podataka iz sustava u sustav, bez grešaka i administrativnih troškova." 

Također, e-računi će omogućiti sigurnije reklamacije, jer će svi računi biti digitalno arhivirani, smanjujući mogućnost gubitka fiskalnih dokumenata. 

 

Dobija li BiH novi Zakon o zaštiti potrošača? 

Saša Marić, ombudsman za zaštitu potrošača u BiH, upozorio je kako postojeći Zakon o zaštiti potrošača iz 2006. godine ne odgovara digitalnom dobu i kako je žurno potrebno njegovo usklađivanje. 

"Trenutni zakon ne regulira e-trgovinu, dostavu i odgovornost za oštećenu robu. Ako potrošač dobije oštećen proizvod, trgovac i dostavna služba često prebacuju odgovornost jedan na drugog, ostavljajući kupca bez zaštite. Novi zakon bi riješio ovaj problem, ali njegovo donošenje zavisi od političke volje i razumijevanja potrebe za reformom,“ naglasio je Marić. 

Iako su potrebne izmjene evidentne, još uvijek nije poznato kada će zakon biti kreiran, jer je to pitanje državne razine, što dodatno komplicira njegovu izmjenu i usvajanje. 

 

Sigurnija digitalna trgovina i jača zaštita potrošača 

Stručnjaci su se složili kako su transparentnost i sigurnost u e-trgovini ključni za jačanje povjerenja potrošača i suzbijanje sive ekonomije. 

- Informirajte se o svojim pravima 
- Provjeravajte QR kodove na fiskalnim računima u RS, a uskoro i u FBiH 
- Provjerite je li je internet trgovina registrirana prije kupovine 

Digitalna era donosi promjene, a novi zakoni će omogućiti sigurnije i efikasnije tržište za sve potrošače u BiH.

Manager.ba

Video
MARIO NENADIĆ, UDRUGA POSLODAVACA FBIH
Parcijalna rješenja ne donose promjene
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju