Hrvatska kompanija DOK-ING, u suradnji sa socijalnom zadrugom Humana Nova iz Čakovca, uspješno je testirala pilot postrojenje za obradu otpadnog tekstila iz kojeg proizvodi vodik...
Radi se o razvojnom projektu u vrijednom 700.000 € sufinanciranom iz Norveškog fonda za inovacije, s ciljem razvoja prvog LOOPER postrojenja za tekstilni otpad.
Studije pokazuju kako svjetska modna industrija proizvede preko 92 milijuna tona tekstilnog otpada godišnje koji se zbrinjava odlaganjem ili spaljivanjem, dok se manje od 1% odjeće reciklira u novu odjeću.
"Naša zvijezda vodilja u razvoju je bila kako osmisliti proces u kojem otpad prestaje biti nešto čega se želimo riješiti i postaje vrijedna sirovina koja stvara novu vrijednost. Veliko je postignuće što danas imamo inovaciju koja upravo iz otpada stvara energiju. LOOPER sprječava otprilike 275.100 kg emisija CO2 godišnje u usporedbi s konvencionalnim načinima obrade tekstilnog otpada te u potpunosti isključuje potrebu za odlaganjem tekstilnog otpada na odlagalište, što je nedvojbeno najviši tehnološki doseg zelenog i kružnog gospodarstva za tekstil', kazala je Danica Maljković, direktorica za energiju i održivost u DOK-ING Grupi.
Manager.ba