U muzeju La Cité du Vin u Bordeauxu održan je poseban događaj na kojemu su degustirana hercegovačka vina i prestavljene atrakcije naše jedinstvene vinske regije.
Spektakularni muzej La Cité du Vin, smješten u francuskom gradu Bordeauxu, jednoj od svjetskih prijestolnica vina, prošloga je tjedna bio u znaku Hercegovine.
U jutarnjim satima je za osoblje muzeja održana je edukacija o hercegovačkim vinima i Vinskoj cesti Hercegovine, kako bi ih na najbolji način mogli predstaviti budućim posjetiteljima. Potom je u okviru "after work" događaja za sve posjetitelje, predstavljena Vinska cesta Hercegovine i upriličena degustacija hercegovačkih vina.
"Ovo mi je bio prvi put kušati hercegovačka vina. Prijatno sam se iznenadila njihovim kvalitetom, a okus me posebno impresionirao. Najviše me oduševilo otkrivanje autohtone sorte, što je uvijek zanimljivo u usporedbi s uobičajenijim međunarodnim sortama. Ovo iskustvo je definitivno pobudilo moj interes za posjet Bosni i Hercegovini — prekrasni pejzaži i zajednički rad turističkih agencija i vinara čine ovu destinaciju vrlo privlačnom", kazala je Claire Dubois, posjetiteljica događaja.
U muzeju će Vinska cesta Hercegovine biti promovirana kao jedinstvena turistička destinacija.
Ovim događajem službeno je počela trogodišnja suradnja Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine i La Cité du Vin, koja predviđa uključivanje odabira najboljih hercegovačkih vina iz 12 vinarija u stalnu postavku ovog prestižnog muzeja, čiji posjetioci će imati priliku za njihovu degustaciju.
La Cité du Vin je muzej nove generacije u kojem je kultura vina oživljena na poseban način. Muzej nudi drugačiji pogled na vina iz svih krajeva svijeta, prati utjecaj i razvoj vinogradarstva kroz stoljeća, u svim kulturama i svim civilizacijama. Radi se o jednom od najposjećenijih muzeja u Francuskoj, koji je od osnivanja 2016. godine zabilježio preko tri milijuna posjeta.
Florence Mapprand, direktorica za vinska partnerstva i međunarodna pokroviteljstva, La Cite du Vin, rekla je kako je iznimno ponosna što muzej ove godine može poželjeti dobrodošlicu Bosni i Hercegovini kao novom partneru.
"Danas je bila sjajna prilika za naš tim saznati više o zemlji, njenoj kulturi, povijesti i, naravno, Vinskoj cesti Hercegovine. Imali smo predivnu masterclass radionicu i degustaciju vina na kojoj smo otkrili različite sorte vina iz Bosne i Hercegovine."
Ova promocija Vinske ceste Hercegovine rezultat je ogromnog, kontinuiranog rada na njenoj revitalizaciji, koji Vanjskotrgovinskakomora BiH ulaže uz potporu Vlade SAD-a putem USAID-ovog Projekta razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini i sve članice Vinske ceste Hercegovine. U protekle tri godine postignut je impresivan napredak u međunarodnoj prepoznatljivosti Vinske ceste Hercegovine, što je donijelo brojna međunarodna priznanja, uključujući i titulu Europskog grada vina Dioniosio za 2024. godinu koja je dodijeljena Mostaru, te članstvo u Kulturnoj ruti Vijeća Evrope Iter Vitis.
"Ovaj događaj je bio veliki uspjeh za Vinsku cestu Hercegovine. Prisustvo u Muzeju vina La Cité du Vin, najvažnijem vinskom muzeju na svijetu, predstavlja ekskluzivnu i jedinstvenu priliku za predstavljanje hercegovačkih vina i turističkih atrakcije hercegovačke regije", izjavila je predsjednica kulturne rute Vijeća Evrope Iter Vitis Emanuela Panke, koja je činila dio delegacije Bosne i Hercegovine na ovom događaju.
Vinska cesta Hercegovine
Vinska cesta Hercegovine je kulturna ruta koja obuhvaća višestoljetnu tradiciju proizvodnje vina u Hercegovini, karakterističnoj po mediteranskoj klimi i zahtjevnom, ali iznimno zahvalnom terenu kraških vapnenaca.
Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u središnjem dijelu pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka te mnoge međunarodne vinske sorte. Vinarije su tek najvidljivi dio Vinske ceste Hercegovine jer ona uključuje i brojne prirodne atrakcije, bogato kulturno naslijeđe, gastronomsku ponudu i jedinstvenu kulturu gostoprimstva.
Vinsku cestu Hercegovine osnovala je Turistička zajednica Županije hercegovačko-neretvanske 2007. godine u okviru projekta koji je financirala Europska unija. Izvršeno je početno mapiranje i umrežavanje ključnih aktera, čime su postavljeni čvrsti temelji za razvoj Vinske ceste Hercegovine. Uz potporu Vlade SAD-a putem USAID-ovog projekta Turizam, Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je 2021. godine pokrenula aktivnosti na revitalizaciji Vinske ceste Hercegovine kako bi regiju pozicionirali kao vrhunsku destinaciju vinskog turizma.
Manager.ba