SPRIJEČITI ZLOUPORABE
Agrosolari? Može, ali tamo gdje ne prijete proizvodnji hrane
Manager BiH 14 travnja, 2025

Izgradnja solarnih elektrana treba biti omogućena na poljoprivrednim zemljištima najnižih bonitetnih kategorija, a zabranjena na zemljištima viših bonitetnih kategorija. 


Sve je veća opredijeljenost poljoprivrednih proizvođača u Bosni i Hercegovini na svojim poljoprivrednim gazdinstvima instalirati solarne elektrane s ciljem smanjenja troškova električne energije, čulo se na konferenciji "Agrosolari – prepreke i mogućnosti realizacije u BiH", koju je u okviru Mostarskog sajma organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH.

Gdje je to moguće, kako je istaknuto, potrebno je razmišljati o unapređenju sustava kroz postavljanje agrosolara i zaštite nasada i usjeva. A, posljednje desetljeće, tvrde, pokazuje trend potražnje za novim i inovativnim načinima proizvodnje električne energije. Na tom putu agrosolari mogu biti jedno od rješenja koja bi, pored primarne uloge u proizvodnji električne energije, mogli pomoći i u snižavanju temperature nasada kao i smanjenoj potrebi za navodnjavanjem.


Ne smijemo ugroziti proizvodnju hrane

Savjetnik federalnog ministra za poljoprivredu, Pejo Janjić istakao je kako se u zemljama okruženja, pa tako i u Bosni i Hercegovini, zbog globalnih opredjeljenja usmjerenih na ublažavanje klimatskih promjena i očuvanje okoliša, preusmjeravanje iz klasičnih načina u proizvodnju obnovljive energije postaje jedan od glavnih društvenih ciljeva.

"Navedeno može imati i neke negativne učinke. Prije svega raste pritisak na pretvaranje poljoprivrednog u građevinsko zemljište kako bi se izgradila postrojenja poput solarnih elektrana, vjetroelektrana i drugih pogona obnovljive energije. Ne smijemo izgubiti iz vida važnost očuvanja poljoprivrednog zemljišta odnosno njegovog održivog korištenja u svrhu proizvodnje hrane", naveo je Janjić, te dodao kako su spremni podržati agrosolare tamo gdje njihova izgradnja neće ugroziti proizvodnju hrane, dakle tamo gdje možemo postići simbiozu između proizvodnje hrane i proizvodnje obnovljive energije.

Izgradnja solarnih elektrana treba biti zabranjena na zemljištima viših bonitetnih kategorija​​​​​, kaže Janjić

Odgovarajući na pitanje "Što učiniti kako bi se zaštitilo poljoprivredno zemljište od zloupotrebe, ali ipak omogućila realizacija agrosolara poštujući deklarirane ciljeve?", navodi kako je bitno razdvojiti izgradnju solarnih elektrana i izgradnju agrosolara.

"Izgradnja solarnih elektrana po našem mišljenju treba biti omogućena na poljoprivrednim zemljištima najnižih bonitetnih kategorija, 6 do 8, a zabranjena na zemljištima viših bonitetnih kategorija od 1 do 5. Na taj način bismo zaštitili najkvalitetnije poljoprivredno zemljište, a istovremeno investitorima omogućili prostor za ulaganje u proizvodnju iz obnovljivih izvora energije", rekao je Janjić.

S druge strane njihova izgradnja, u slučajevima kada su ispravno dimenzionirani, napominje, trebala bi imati ili pozitivne ili barem neutralne učinke po poljoprivrednu proizvodnju. U tom slučaju zemljišna čestica primarno je u funkciji poljoprivredne proizvodnje, a tek sekundarno u funkciji proizvodnje obnovljive energije pa bi Zakonom o poljoprivrednom zemljištu trebalo omogućiti izgradnju agrosolara bez prenamjene zemljišta u građevinsko, odnosno bilo bi potrebno samo ishođenje poljoprivredne saglasnosti.

Pri tome je potrebno biti pažljiv, uvažavati specifičnosti svake pojedine lokacije, za što je potrebno uključiti u proces naučne i stručne institucije, a sve kako bismo izbjegli negativne efekte po okoliš (erozija, ugrožavanje ekosistema i sl.), stanovništvo i infrastrukturu.


Potrebne izmjene legislative

Govoreći o ulogama različitih razina vlasti, savjetnik federalnog ministra za poljoprivredu, ukazao je na potrebu kako bi opća pravila u vezi za korištenja poljoprivrednog zemljišta za izgradnju pogona za proizvodnju obnovljive energije, trebala propisati Federacija BiH", a potom ih, temeljem zajedničkih pravila i okvira, svojim propisima dalje razraditi županije uz jasno razgraničenje nadležnosti, a svoje mjesto u procesu dobiti i jedinice lokalne samouprave."

Napomenuo je kako je uključivanje naučnih i stručnih institucija poput fakulteta, zavoda, a posebno onog za agropedologiju, te kantonalnih zavoda i instituta u ovaj proces od iznimne važnosti.


Treba čuti i mišljenje struke i znanosti

Znanost i struka, kako kaže, trebaju dati objektivne i stručne odgovore na pitanja poput optimalnih omjera pokrivenosti zemljišta agrosolarima za svaku poljoprivrednu kulturu i svaku agrozonu (submediteranska, brdsko-planinska, ravničarska), pogodnost lokaliteta i drugih faktora koji utječu na održivo ulaganje u agrosolare.

U tom procesu potrebno je izvršiti izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu Federacije BiH, potom kantonalne zakone o poljoprivrednom zemljištu.

"Potrebno je donijeti odgovarajuće podzakonske akte kojima će se detaljno urediti cjelokupna procedura, odrediti nadležna tijela i njihova uloga u ovom procesu. Bitno je u što većem opsegu zadržati poljoprivredno zemljište u njegovoj osnovnoj funkciji, a istovremeno stvoriti kvalitetan i predvidiv ambijent za investitore u agrosolare i druge izvore obnovljive energije s ciljem optimalnog i održivog iskorištavanja postojećih prirodnih resursa", zaključio je Janjić.


Mnager.ba

 

Video
MARIO NENADIĆ, UDRUGA POSLODAVACA FBIH
Parcijalna rješenja ne donose promjene
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju