Bosna i Hercegovina se prema konkurentnosti nalazi na 103. mjestu sa ocjenom 3,87 od ukupno 137 zemalja svijeta, pokazuje izvještaj Svjetskog Ekonomskog Foruma (WEF), koji analizu o Globalnoj konkurentnosti 2017-2018. bazira na globalnom indeksu konkurentnosti (GCI). Ovaj indeks se sastoji od 114 indikatora grupiranih u 12 stubova.
BiH je u prošloj godini ostvarila napredak u globalnoj konkurentnosti za četiri mjesta u odnosu na 2016., kada je bila rangirana na 107. mjestu sa ocjenom 3,80 (maksimalna ocjena je 7, a minimalna 1).
Faktori koji najviše ometaju poslovanje u BiH i na taj način najviše utiču na nizak nivo konkurentnosti bh. ekonomije su neefikasnost državne administracije, korupcija, visoke porezne stope, politička nestabilnost, pristup financiranju, složenost poreznih propisa, neadekvatno osigurana infrastrukutura i nedovoljni kapaciteti za inovacije.
Zbog svega toga, BiH je i dalje najmanje konkurentna država od svih zemalja europskog kontinenta. Čak i u odnosu na zemlje okruženja, BiH je i dalje pozicionirana na posljednjem mjestu.
Tako je najbolje rezultate među zemljama okruženja u prošloj godini ostvarila Slovenija, koja se sa prošlogodišnjeg 56. mjesta popela na 48. Može se reći da su veoma dobre rezultate ostvarile Srbija sa rastom za 12 mjesta i koja se nalazi na 78., Albanija za 5 mjesta i nalazi se na 75., Crna Gora je na 77. (rast za pet mjesta), dok je Hrvatska ostala na istom 74. mjestu. Makedonija je isključena iz ovogodišnjeg izvještaja zbog nedostatka pouzdanih podataka.
Iako je ostvareni napredak BiH u globalnoj konkurentnosti neznatan, bh. vlasti bi morale iskoristiti zamah trenutnog oporavka, kako bi se ojačali osnovni pokretači konkurentnosti. Stoga bi bez odlaganja trebale provesti strukturne reforme, kao preduvjet ekonomskog rasta i većeg priliva investicija u BiH.
Kada se promatraju faze razvoja, BiH se zajedno sa još 31 zemljom, nalazi u drugoj fazi ili fazi efikasnosti, u kojoj ostvaruju efikasnije proizvodne procese i rastuća kvaliteta proizvoda. Analizirajući ocjene stubova razvijenosti pojedinačno, može se reći da je BiH u većini područja zabilježila male pomake u rezultatima.
Najveći napredak u BiH zabilježen je u oblasti makroekonomskog okruženja, gdje je sa 76. mjesta u 2016. naša zemlja napredovala na 64. mjesto u 2017. godini. Također, i rang tehnološke spremnosti BiH poboljšan je sa 76. na 69. mjesto, kao i rang infrastrukture, sa 105. na 100. mjesto. Nepromijenjeno mjesto u odnosu na prošlu godinu bilježi stub institucija na 126. mjestu i poslovna sofisticiranost na 115. mjestu.
Međutim, sve to u konačnici nije dovelo do značajne promjene finalne ocjene iz razloga što su drugi stubovi poput zdravstva i osnovnog obrazovanja zabilježili nazadak za čak 6 mjesta.
Najveći pad poslije stuba zdravstva i osnovnog obrazovanja, zabilježen je u oblasti razvoja financijskog tržišta, koji je do prošle godine imao trend poboljšanja, a sada je nazadovalo za tri mjesta sa 101. na 104.
Top 10 najkonkurentnijih zemalja u svijetu
Nakon dugog perioda sporog rasta koji je posljedica financijske krize, svjetska ekonomija konačno je ubrzala. Među 10 najkonkurentnijih u svijetu ove godine nalazi se Švicarska, koja je zadržala titulu najkonkurentnije svjetske privrede desetu godinu zaredom. Potom slijede SAD i Singapur, dok su Holandija i Njemačka zadržale 4. i 5. mjesto. Hong Kong je najviše napredovao i bilježi bolje rezultate od Švedske i Velike Britanije koje su nazadovale za jedno mjesto, dok je Finska i ove godine zadržala posljednje mjesto na tabeli top 10.