Panelisti su se dotakli ključnih tema vezanih uz ekonomske reforme, zakonodavne promjene i izazove s kojima se susreće gospodarstvo.
Udruga poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine organiziralo je poslovnu konferenciju "Poslovno okruženje u FBiH i tržište BiH i EU: Stanje, prilike i perspektive". Događaj je okupio predstavnike vlasti, akademske zajednice, sindikata i ekonomskih stručnjaka, koji su razmotrili trenutne izazove i mogućnosti za ekonomski razvoj BiH i njen put prema tržištu Europske unije.
Reforme i ključni izazovi 2025.
Jedan od najvažnijih dijelova konferencije bila je stručna panel diskusija pod nazivom "Poslovno okruženje u BiH/FBiH: Ostvareni rezultati u 2024. godini i ključni ciljevi i izazovi u 2025. godini".
Panelisti su se dotakli ključnih tema vezanih uz ekonomske reforme, zakonodavne promjene i izazove s kojima se susreće gospodarstvo na lokalnoj i na međunarodnoj razini.
Ermina Salkičević-Dizdarević, predsjedavajuća Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj istakla je važnost prepoznavanja osnovnih problema koji opterećuju ekonomski razvoj BiH. Posebno se osvrnula na energetske zakone i Svjetsku trgovačku organizaciju (WTO), naglašavajući kako BiH još uvijek nije ispunila sve obveze prema WTO-u.
Izrazila je razočarenje zbog nedostatka konkretnih odgovora vlasti na ključna pitanja, kao što su usklađivanje zakonodavstva i provedba jedinstvenog ekonomskog tržišta. Naglasila je potrebu za smanjenjem karbonskog otiska i poboljšanjem ekonomske infrastrukture kako bi BiH bila konkurentnija na tržištu EU.
Podvukla je važnost usklađivanja tehničkih propisa među entitetima, jer trenutno postoje dva tržišta u BiH zbog različitih zakonodavnih okvira.
"U BiH ne postoji jedinstven ekonomski prostor i nitko se ne usudi reći to na glas, već imamo dva tržišta. Zakon o tehničkim propisima BiH bio je na snazi više od 12 godina i primjenjivao se četiri godine na cijeloj teritoriji BiH. Zatim je donesen entitetski Zakon o tehničkim propisima, međutim, 2023. godine, entitetski zakon o tehničkim propisima Republike Srpske proglašen je neustavnim od strane Ustavnog suda BiH, što je značilo kako su svi akti doneseni prema tom zakonu morali biti poništeni. Iako citati iz tog zakona još uvijek postoje u Planovima rasta, oni ne mogu biti uključeni u buduće planove. U praksi, to znači kako tvrtke registrirane u FBiH koje se bave tehničkim standardima, ne mogu obavljati svoju djelatnost u RS bez registracije poslovne jedinice, poslovnog prostora i zaposlenih, što znači kako u BiH postoje dva tržišta", pojasnila je Salkičević-Dizdarević.
O pravima radnika
Samir Kurtović, predstavnik Saveza samostalnih sindikata BiH se fokusirao na pitanja povećanja plaća i zaštite radničkih prava.
Kurtović je istakao važnost jačanja socijalnog dijaloga kako bi se poboljšali radni uvjeti i osigurala adekvatna zaštita radnika. Pozvao je na konkretne mjere za zaustavljanje odlaska radne snage iz BiH i očuvanje radnih mjesta.
Ekonomisti pozivaju na fiskalne reforme
Prof. dr. Faruk Hadžić, jedan od ključnih ekonomskih stručnjaka, govorio je o nužnosti provedbe fiskalnih reformi u 2025. godini.
Istaknuo je kako je 2025. godina ključna za provedbu potrebnih reformi poreznog sustava, koje će omogućiti poslodavcima bolje platiti radnike i poboljšati ekonomske uvjete u zemlji.
Apelirao je na snažnu suradnju svih sektora društva – poslodavaca, sindikata i vlasti – kako bi se postigao napredak i ekonomski rast.
"Ovo je jedinstvena situacija u BiH, posebno u FBiH, gdje poslodavci, sindikati, akademska zajednica i ekonomska struka konačno stoje na istoj strani i govore istim jezikom o tome što je potrebno uraditi kako bi se postigli vidljivi efekti za građane BiH. Smatram kako više nismo u poziciji kada imamo vremena za eksperimente", poručio je Hadžić.
Aida Soko, ekonomska savjetnica u Izaslanstvu EU u BiH istakla je pozitivne pomake, ističući kako su vlasti na svim razinama postigle suglasnost o 110 od 112 važnih ekonomskih pitanja.
Unatoč izazovima, Soko je optimistična kako će se u budućnosti postići konkretni rezultati, a posebno je naglasila važnost dijaloga između vlasti i privatnog sektora.
Poslovna konferencija u FBiH otvorila je brojna pitanja koja se odnose na ekonomske reforme, tržište rada i zakonske izmjene potrebne za jačanje konkurentnosti BiH. Iako pred BiH stoje mnogi izazovi, posebno u kontekstu pristupa tržištu EU i energetske tranzicije, stručnjaci i predstavnici poslovnog sektora pozivaju na brže i efikasnije donošenje odluka koje će omogućiti dugoročnu stabilnost i razvoj.
BiH se nalazi na ključnoj točki i 2025. godina predstavlja jedinstvenu priliku za provedbu fiskalnih i tržišnih reformi koje bi trebale unaprijediti ekonomske uvjete za sve građane i gospodarstvo zemlje.
Akta.ba | Manager.ba