ZBOGOM TERMOELEKTRANAMA
Čeka nas tranzicija k obnovljivim izvorima energije
Manager BiH 20 veljače, 2023
Izvor fotografije:
EP BiH

U najkraćem roku bi trebalo financijski podržati do 400 malih i srednjih poduzeća u njihovim naporima na poboljšanju energetske učinkovitosti, poput ugrađivanja solarnih elektrana, toplotnih crpki, utopljavanja ili provedbe drugih mjera energetske učinkovitosti. Za te je namjene pripremljeno 20 milijuna eura.


Bosna i Hercegovina trebala bi Europskoj komisiji do kraja godine predstaviti plan prestanka korištenja uglja u proizvodnji električne energije, kojim je predviđena pravedna tranzicija ka obnovljivim izvorima energije.

Ovo je jedna od obveza koju je vijeće ministara BiH uputilo Europskoj komisiji kao dio Akciojskog plana za energetsku potporu Europske Unije zapadnom Balkanu ukupne vrijednosti milijardu eura, kako bi se ubrzala zelena tranzicija k obnovljivim izvorima energije. Polovina novca će biti iskorištena za investicije, a druga polovina kao potpora ugroženim kategorijama zbog povećanih cijena energenata. 

 

Trenutno je na distribucijsku mrežu u Federaciji BiH priključena 731 elektrana podaci su FERK-a. Prije godinu dana bile su priključene 453. 

Do početka naredne godine akcijski plan predviđa odvajanje proizvođača, dobavljača i distributera električne energije i plinske infrastrukture u skladu s Trećim energetskim paketom, te rješavanje dugogodišnjeg problema uklanjanja sumpora iz tečnih naftnih goriva.

"Sve elektrane na ugalj, uključujući i novoizgrađene, moraju biti u cijelosti usklađene s pravnom stečevinom EU o državnoj pomoći i zaštiti životne sredine, a kršenje direktive o količini sumpora mora biti uklonjeno", navedeno je.

BiH bi na državnoj razini trebala do početka sljedeće godine usvojiti nacrt zakona o električnoj energiji, u kojem bi trebalo biti definirano uspostavljanje operatera za trgovanje električnom energijom na državnoj razini i omogućavanje proširivanja načina trgovanja električnom energijom.

U narednom bi razdoblju trebalo usvojiti i Berlinsku deklaraciju, koju su ostale zemlje u regiji usvojile u studenome. U deklaraciji su navedeni svi ciljevi energetske tranzicije i posvećenost stvaranju uvijeta za veći udio obnovljivih izvora energije u ukupnom energetskom miksu.

VEZANE VIJESTI

BOSANSKI PETROVAC 
Zajedničkim ulaganjem poduzetnika napravljena elektrana sa 2.200 solarnih panela

HERCEGOVINA SPREMNA ZA TRANZICIJU
Hercegovačke solarne elektrane veće snage od Krškoga

U najkraćem roku bi trebalo financijski podržati do 400 malih i srednjih poduzeća u njihovim naporima na poboljšanju energetske učinkovitosti, poput ugrađivanja solarnih elektrana, toplotnih crpki, utopljavanja ili provedbe drugih mjera energetske učinkovitosti. U najkraćem roku bi trebalo sličnim mjerama podržati i mjere energetske učinkovitosti na zgradama i stambenim objektima.

U najkraćem roku se, također, očekuje usvajanje deklaracije o ciljevima za smanjenje utjecaja na klimatske promjene u skladu s planom EU za 2030. koji podrazumijeva smanjenje ispuštanja stakleničkih gasova za najmanje 55% i potpuni balans u ispuštanju stakleničkih gasova do 2050. godine. 

Planirane su i medijske kampanje s ciljem da tijekom 2023. godine najmanje polovina stanovništva bude upoznata sa svim ovim planovima koje je Vijeće ministara usvojilo u konzultacijama s EU i Energetskom zajednicom.

U Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH su za Nezavisne rekli kako je provedba akcijskog plana uvjet za povlačenje 70 milijuna eura pomoći Europske komisije za BiH, koja je dodijeljena prije nekoliko dana.

Od ukupnog iznosa od 70 milijuna eura, 50 milijuna će biti usmjereno za pomoć siromašnim potrošačima, odnosno ugroženim domaćinstvima kako bi prevazišli povećanje cijene grijanja, dok je 20 milijuna predviđeno za potporu mjerama energetske učinkovitosti u malim i srednjim preduzećima, te kućanstvima.


Manager.ba


 

Povezani članci

1

Najnovije vijesti
Video
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?
ANER KRUŠKONJA, OBRTNIČKA KOMORA HNŽ
Koliko se danas isplati biti obrtnik