NASA

Krater nazvan po mjesto u BiH: NASA-in rover sletio na Mars

Ovo je prva NASA-ina misija koja će tražiti znakove života na drugoj planeti kako bi pomogla odgovoriti na veliko pitanje: Je li život ikad bio prisutan na Marsu?

 

Rover “Perseverance”, najsofisticiraniji NASA-in rover dosad, sletio je na površinu Marsa. Slijetanje je bilo uspješno a nakon toga je uslijedilo veliko slavlje u NASA-inom centru.

Rover je putovao svemirom od lansiranja s Floride krajem srpnja/jula i prešao je 470,7 milijuna kilometara.

Hrvatski

Banjalučanin u Danskoj proizvodi dijelove za NASA-u i ESA-u

Damir Ljubičić je rođeni Banjalučanin koji od 1995. godine živi i radi u Danskoj, gradu Odenseu.

Njegova kompanija proizvodi svemirske komponente za NASA, ESA i od nedavno za Airbus.

On je vlasnik i osnivač kompanije Space Composite Structures, za koju je kazao da je nastala kao splet okolnosti, slučajnosti, malo sreće i malo umijeća.

"Prije nego sam otvorio firmu radio sam u drugoj firmi koja se bavila razvojem vojnih sistema.

Hrvatski

Hrvatski softver želi i NASA

 

Hrvatski satelitski softver koji radi 20 puta brže od NASA-ina za potrebe ESA-e je kupio najveći komercijalni satelitski operater na svijetu.

Globalno najbrži softver za preuzimanje podataka sa satelita Blink, koji to radi 20 puta brže od NASA-ina rješenja, dobio je prvog komercijalnog korisnika. Hrvatska tvrtka Amphinicy Technologies, koja je razvila Blink, ugovorila je prvu isporuku, i to za najvećeg komercijalnog satelitskog operatera na svijetu, korporaciju SES.

Hrvatski

Tako je govorio Stephen Hawking

Stephen Hawking, "najsjajnija zvijezda na nebu nauke", umro je u dobi od 76 godina u svom domu u Cambridgeu. Bio je veliki naučnik i nevjerovatan čovjek čiji rad i nasljedstvo će živjeti vječno. Njegova hrabrost i ustrajnost, briljantnost i humor inspirisali su ljude diljem svijeta.

Hrvatski

Uber i NASA rade leteće taxije

Uber u suradnji s NASA-om sudjeluje u zajedničkom pothvatu javnog i privatnog sektora u razvijanju softwarea koji će ta tvrtka koristiti kako bi upravljala "letećim taxi" rutama koje bi mogle funkcionirati kao usluge koje taj servis već pruža na tlu.

Uber je u srijedu rekao da je riječ o prvom službenom ugovoru kojeg je NASA potpisala, a koji pokriva niske letove, a ne one izvan atmosfere. NASA takve ugovore koristi kako bi razvijala rakete od kasnih 50-ih godina prošlog stoljeća.

Hrvatski