FINANCIJSKI LABORATORIJ
Previše novca je otišlo u „zidove“, a premalo u razvoj tehnologija i ljudi
Nedim Šuta Svijet financija 10 prosinca, 2017

Politika vlasništva nad imovinom

Iako smo i poslovno i privatno „educirani i gojeni“ u uvjerenju da moramo imati svoju imovinu, da je to snaga, kako pojedinca i porodice, tako i kompanije, posljednji trendovi na europoskom i svjetskom nivou su dijametralno drugačiji.

Uvod

Trendovi, ponašanja kupaca, reakcija tržišta, opterećenja po bilance kompanija, željena mobilnost, ali i povećana doza nesigurnosti, osnovni su razlozi nastanka novih ponuda i specijaliziranih kompanija. Činjenice da, nabavka opreme i vozila, kupovina zemljišta predstavlja i konstanantan i kapitalan trošak za malo i srednje poduzetništvo, bude interesovanje vlasnika za alternativne modele.

Imovina

Imovina kompanije služi za obezbjeđenje potrebnih poslovnih operacija prema ciljevima i vrijednostim iste. Klasična balkanska kalkulacija jeste kupiti i bager i kamion, ako se gradi objekat, jer će se isti „uvijek moći prodati za nabavnu cijenu“. Budući da se u većini slučajeva to nije desilo, postoji nemali broj, recimo trgovačkih kompanija, koje u svom vlasništvu imaju građevinske strojeve.

Prije 10 i više godina, vlasnik kompanije koja se bavi tekstilom gradio je objekat, te je radi navedene argumentacije kupio dio opreme. Tada smo imali žučne diskusije gdje je finalni stav bio da će se to prodati, te još napraviti profit, nakon završetka gradnje. Prije nekoliko dana smo bili u posjeti kompaniji, oprema i vozila i dalje stoje, a tržišno su neupotreblji

Globalna projekcija kaže da će do 2025. godine većina voznih parkova biti na nekoj formi ugovora, odnosno da neće biti u vlasništvu, kako fizičkih lica, tako i kompanija (naravno onih kojima to nije osnovna djelatnost). Drugačiji način života, sezonalnost, kalkulacija ukupnih troškova održavanja, amortizacije i registracije, dovode u pitanje svrhu i potrebu kupovine vozila.

Volvo je za Europu (u USA i u Japanu je to postojeća praksa godinama) napravio program pretplate na vozilo prije 10 dana. Najjednostavnije rečeno, nešto između dugoročnog najma sa malim primjesama leasing-a.

U Hrvatskoj je nova kompanija bazirana na dugoročnim najmovima vozila u prvoj godini postojanja oprihodovala preko 7 miliona eura.

Modeli koji omogućavaju plaćanje po kilometrima, printeri koje plaćamo po kliku/printu definitivno olakšavaju fokus na osnovno poslovanje, tražeći kvalitetnu uslugu kao osnov suradnje i dugoročnosti.

Realna slika

Prost i ekstreman primjer, ali mu je svrha da navede na promišljanje. Ukoliko niste skijaš, želite naučiti skijati, te ćete skijati godišnje 5-7 dana, u ogromnom broju slučajeva iznajmljujete opremu. Ne želite ulagati u opremu, jer su vaše godišnje potrebe minimalne. Prelijepo je imati kuću na moru, ali sa druge strane, mogućnost promjene boravka, neplaćanje poreza i prireza, također ima svoje prednosti.

Stavljajući sve u kontekst poslovanja i poslovnog ponašanja, treba odvojiti realno potrebno da bi model bio rastući. Previše novca je u lokalnim ekonomijama otišlo u „zidove“, a premalo u razvoj tehnologija i ljudi prvenstveno.

Zaključak

Lokalni izraz „tašna-mašna“ kompanija predstavlja nešto što nema nikakve poslovne podloge, te ima negativnu konotacija i percepciju.

Imovina je bitna, biti će uvijek bitna, samo je pitanje koja vrsta imovine. Možda neki budući patent, koncept prodaje i sl. bude osnovni element boniteta kompanije, poboljša odnose sa kupcima, dobavljačima, a u isto vrijeme kompanija postoji, radi i razvija se bez značajnih kreditnih i bilansnih opterećenja. Ulaganje u snagu je svakako neophodno, samo je pitanje je li za određene poslovne modele nabavka recimo petog službenog vozila snaga ili čin nepromišljanja.

Želim Vam uspješan početak još jednog radnog tjedna!

Nedim Šuta

Nedim Šuta

Autor opis: 
20 godina radi u financijskom sektoru, na odgovornim dužnostima u bankama i osiguranju. U radu se susretao s kompanijama različitih profila, analizirajući njihov rad, financije, rast i kreditnu sposobnost. Vlasnik je kompanije FINLAB.
Slika autora: 
O Autoru
Nedim Šuta
Video
PREDRAG ČOVIĆ, PREMIJER ZHŽ
Vratite se ovdje
Berislav Marszalek, Entrio
Imamo ljude koji strastveno rade...
februar 2024
ASA Bolnica Sarajevo