kupci

BH POTROŠAČI: Prikrivena poskupljenja na policama trgovina

Neusklađenost cijena na policama i blagajnama, proizvodi s isteklim rokom trajanja, roba s oštećenjem koje bitno utječe na kvalitetu - neki su od problema s kojim se bh. kupci svakodnevno muče.

Uz konstantna poskupljenja proizvoda, potrošačima glavobolju zadaju i sve manja pakiranja proizvoda, piše Večernji list BiH.

Riječ je o proizvodima široke potrošnje, prije svega prehrambenim namirnicama koje su pretrpjele promjenu u gramaži, na štetu potrošača, naravno.

Hrvatski

Bh. građani radije biraju uvozne juhe, čokolade, mliječne proizvode...

Zabrinjavajući je podatak kako oko 75% hrane za potrebe građana BiH dolazi iz uvoza, a što je najlošije, u najvećoj mjeri uvozimo meso i prerađevine od mesa, žitarice te mlijeko i mliječne proizvode.

Iako je u posljednjih pet godina izvoz hrane u porastu, pa su neki artikli stigli čak do Australije, još uvijek se u BiH uvozi dvostruko više hrane nego što se izveze, piše Večernji list.

Hrvatski

Da li neko odgovara za obmane u reklamama?

Najpovoljniji, čudesni, milionski krediti, deterdženti koji najbolje čiste i odmašćuju, praškovi od kojih je veš bjelji od najbjeljeg, marmelade, kremovi, namazi i razni slatkiši ukusniji od svih ostalih, a preparati pompeznih naziva liječe baš sve!

Taj savršeni svijet, pišu Večernje novosti, postoji samo u reklamama, a proizvođači i trgovinski lanci ne prezaju da obmanjuju potrošače, nemilice krše zakon samo da se domognu kupaca.

Hrvatski

Potrošačka prava najviše krše javna preduzeća, a građani se žale na tehničke uređaje i odjeću

Zakon o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini usvojen je 2006. godine i uređuje odnose između potrošača, proizvođača i trgovaca. Ipak, većina građana u BiH ne zna koja su njihova potrošačka prava i misle da je uzaludno boriti se za njih. Udruženjima koja se bave zaštitom potrošača žale se uglavnom na tehničke proizvode, odjeću i obuću, a najmanje na komunalne usluge.

Hrvatski