ekologija

Izloženost olovu veći je uzrok bolesti srca nego pušenje ili kolesterol

 

Trovanje olovom ima daleko veći utjecaj na globalno zdravlje nego što se dosad mislilo, potencijalno pridonoseći više od pet milijuna smrti godišnje i predstavljajući sličnu prijetnju onečišćenju zraka, pokazala je znanstvena studija opisana kao "poziv na buđenje". Studija procjenjuje kako izloženost olovu uzrokuje gubitak male djece u zemljama u razvoju u prosjeku za gotovo šest IQ bodova.

 

Hrvatski

EKOLOŠKA BOMBA NA RUDNIKU: Traže se odgovorni za bacanje opasnog otpada!

Ekološka bomba na Rudniku uklonjena je, a inspekcija trenutno radi na tome da pronađe odgovorne osobe koji su kanistere opasne otopine ostavili nadohvat djece.

Naime, više od dvadeset kanistera medicinske otopine Tiutol krajem prošlog tjedna netko je bacio u blizini kuća, a iz inspekcije Grada Mostara, rečeno je kako su oni slučaj zaprimili od policije, te da su putem sanitarne inspekcije otklonili kanistere.

Hrvatski

Opasni otpad izvozimo u RH, Austriju, Češku, Njemačku

Opasan otpad predstavlja jedan od najozbiljnijih ekoloških problema u svijetu. Veliki izazov s kojim se suočavaju mnoge države, a samim tim i Bosna i Hercegovina, jest zbrinjavanje opasnog otpada na ekološki prihvatljiv način.

Ovo pitanje posebno je važno za BiH jer govorimo o zemlji s tisućama izvora prirodne vode i drugih prirodnih resursa koji bi zbog nestručnog rukovanja otpadom mogli biti trajno uništeni.

Hrvatski

(GRAFIKON) Alarmantni podaci o količini otpada u Jadranskom moru

Inicijativa Green Sail je izradila zanimljivu infografiku kako bi ukazala na problem onečišćenja Jadranskog mora te pokušala osvijestiti nautičare, turiste i lokalnu zajednicu o tom rastućem problemu. 
Green Sail neprofitna je organizacija koja promovira održivi turizam s naglaskom na ekološki odgovorno korištenje Jadranskog mora te recikliranje otpada.

Hrvatski

Sijalice i medicinski otpad bez adekvatnog odlaganja u BiH

"U Bosni i Hercegovini ne postoji odgovarajuća infrastruktura za reciklažu otpadnih sijalica. Zbog navedenog sve otpadne sijalice (sve sijalice osim sijalica sa žarećom niti i halogenih sijalica) potrebno je izvoziti na reciklažu u inozemstvo. Nažalost, većina otpadnih sijalica u Bosni I Hercegovini još uvijek završava na našim deponijama", kazala je za Akta.ba Elma Babić-Džihanić pomoćnica direktora u kompaniji ZEOS eko-sistem.

Hrvatski

Zagađeni zrak u BiH ubije 3.500 ljudi svake godine

Prema podacima Svjetske zdravstvene situacije, na svjetskom planu od BiH samo je gora situacija u Sjevernoj Koreji.

Svake godine u Bosni i Hercegovini, zbog zagađenja zraka, umre skoro 3.500 osoba, dok na nivou Evropske regije ta brojka iznosi 400.000, kaže za Al Jazeeru Vlatka Matković Puljić, savjetnica za zdravlje i energiju za Balkan iz Alijanse za zdravlje i životnu sredinu HEAL.

Hrvatski