diskriminacija

Javna poduzeća su ranjenici, stanje je dugoročno neodrživo

Niz javnih kompanija i institucija iz godine u godinu ne plaća poreze i doprinose, diskriminiraju privatne tvrtke i građane koji bezuvjetno moraju plaćati poreze i doprinose 

 

Javni sektor glavni je sektor neuplaćivanja ili neredovnog uplaćivanja doprinosa za razliku od privatnog koji revnosno u tom pogledu ispunjava svoje obaveze.

Hrvatski

Polovina uposlenih radi u javnom sektoru, druga polovina je diskriminirana 

Preglomazan administrativni aparat godinama guši Federaciju Bosne i Hercegovine. Rasipanje novcem građana postalo je pravilo u ministarstvima, općinama, parlamentima. Ono što je nezamislivo u privatnom sektoru, poput naknada za odvojeni život, plaćen smještaj, regresi, reprezentacije, itekako su prisutni u javnom sektoru. 

 

U javnoj upravi 47.620 osoba 

Hrvatski

Mobing je najčešći oblik diskriminacije u BiH

 

Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini objavila je Analizu sudske prakse u predmetima diskriminacije u Bosni i Hercegovini.

 

Analiza obuhvaća razdoblje od sredine 2018. do sredine 2021. godine i nastavak je aktivnosti u okviru praćenja rada pravosuđa u oblasti jednakosti i nediskriminacije od usvajanja Zakona o zabrani diskriminacije (ZZD) iz 2009. godine (dopunjen 2016. godine).


Više od tisuću presuda

Hrvatski