Agencije Ujedinjenih Naroda upozorile su kako se otpad od elektroničkih uređaja gomila diljem svijeta, dok su stope recikliranja i dalje niske i vjerojatno će još više pasti.
U izvješću se ukazuje na e-otpad poput odbačenih uređaja s utikačem ili baterijom, uključujući mobilne telefone, elektroničke igračke, televizore, mikrovalne pećnice, elektroničke cigarete, laptop računala i solarne panele. U njih ne spada otpad iz električnih vozila, za koje postoji posebna kategorija, prenio je AP.
Međunarodna unija za telekomunikacije i istraživačka grupa UNITAR navode kako je tijekom 2022. godine stvoreno oko 62 milijuna tona e-otpada.
Godišnja količina stvorenog elektroničkog otpada na putu je dosegnuti 82 milijuna tona do 2030. godine.
Metali, poput bakra, zlata i željeza, čine polovinu od 62 milijuna tona, a njihova ukupna vrijednosti je oko 91 milijardu dolara, navodi se u izvješću. Plastike je 17 milijuna tona, a preostalih 14 uključuje tvari poput kompozitnih materijala i stakla.
Iz UN navode kako je 22% mase e-otpada ispravnoo prikupljeno i reciklirano tijekom 2022. godine. Očekuje se kako će do kraja desetljeća postotak pasti na 20% zbog sve većih količina elektroničkog otpada usljed veće potrošnje, ograničenih mogućnosti popravki, kraćeg životnog ciklusa proizvoda, rastuće “elektronizacije” društva i neodgovarajuće infrastrukture za upravljanje e-otpadom.
Naglašava se i kako neki od odbačenih elektroničkih uređaja sadrže opasne elemente poput žive, te rijetke zemne metale koji su traženi među proizvođačima tehnološke industrije.
Manager.ba